درویش: امام خمینی متعلق به همه آزادی خواهان است

احمدرضا درویش کارگردان سینمای دفاع مقدس و سینمای دینی در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله در نشستی با فیلم سازان جوان گفت: امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی در مقوله سینما نیازمند توجه به بیانات امام(ره) هستیم.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره روح الله، نشست تخصصی سینمایی صبح امروز چهارم خرداد در سالن همایش های نگارستان امام خمینی(ره) اصفهان و در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله با حضور احمدرضا درویش کارگردان فیلم هایی چون«رستاخیز» و «دوئل» و محمد آفریده دبیر جشنواره برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محمد آفریده پس از نمایش کلیپی از آثار محمدرضا درویش گفت: وقتی این آثار را دیدم، یاد دوران انقلاب افتادم. انقلاب اسلامی همان آگاهی و مسئولیت انسان بود که همانند میوه ممنوعه بنا به نقل قولی، خداوند انسان را از آن منع کرد.این میوه ممنوعه بار امانت مسئولیت و آگاهی بشر بود. انقلاب اسلامی پنجره ای به سوی حقیقت و هستی گشود و هنرمند متعهد بار این مسئولیت را به دوش می کشد.
آفریده ادامه داد: وقتی به چهره دوستان عزیزی مانند درویش، تبریزی و حاتمی کیا نگاه می کنم، به نظرم آنها پیر عرصه فرهنگ و سینما شدند. درویش فیلمساز زمانه خودش است و در هر دوره ای متأثر از زمانه خودش کار کرده است. چیزی که به هنرمند ماندگاری می دهد، روح تعهد است و ایشان نیز با آثاری که ارائه داده اند روح تعهد خود را آشکار کرده اند.
درادامه این مراسم احمدرضا درویش در روز دوم برگزاری این رویداد سینمایی با ابراز خوشحالی نسبت به حضور در شهر اصفهان و جشنواره روح الله گفت: برگزاری این جشنواره و گردهم آیی را به بهانه بزرگداشت مقام امام(ره) تبریک می گویم. وقتی مرا خبر کردند و این شانس را برای بودن در اینجا به من دادند، با خودم فکر کردم که نسبتم با این مراسم چیست و چگونه باید رفتار کنم و عکس العمل نشان دهم و این ابهام همچنان در ذهنم وجود دارد. احساس کوچکی مقام، مقابل عظمت معنایی این جشنواره می کنم.
درویش ادامه داد: برگزاری این جشنواره باعث می شود امثال من، چند روزی به ابعاد شخصیت امام به عنوان اسطوره مهم و مؤثر در دوران معاصر فکر کنند. کار ما سخن گفتن با تصویر است.
درویش سپس با بیان خاطره ای از اولین مواجهه خود با امام(ره) سخن گفت و اضافه کرد: پدرم یک مغازه آرایشگاه کوچک در محله سیروس تهران داشت. هنگامی که کلاس دوم دبستان و در مغازه پدرم بودم، دیدم کتابی به همراه یک عکس از پشت یک ساعت قدیمی بزرگ افتاد و من چند لحظه کتاب را ورق زدم و دیدم که آن عکس مربوط به حضرت امام(ره) است و هیچ وقت این تصویر از ذهنم پاک نمی شود. پدرم گفت این کتاب یک رساله است و به هرصورت با امام(ره) در همین زمان آشنا شدم.
این فیلمساز در خصوص مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) بیان کرد: یکی از وظایف موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) ثبت آثار مستقیم و غیرمستقیم در حوزه شخصیت ایشان است اما مشکل اینجاست که چندان جامعه آرشیوسازی نیستیم و نمی توانیم به منابع گذشته دست پیدا کنیم. دنیای دیجیتال در حال حاضر کار را آسان کرده و این حوزه نیز دچار تحول شده است و حتما در مؤسسه به آن توجه می شود.
وی درخصوص ثبت خاطرات مربوط به امام(ره) خاطرنشان کرد: یکی از کارها ثبت خاطرات است و این دقیقا مثل همان چیزی است که از دوران کودکی در ذهن داشتم. اگر به درستی به این خاطره رجوع شود می بینیم که مربوط به سال 47 یا 48 است و این بازشناسی شخصیت امام(ره) است.
درویش افزود: در خصوص شخصیت امام(ره) نکته ای وجود دارد و آن این که ما خاطرات را بیشتر از کسانی که با ایشان مرتبط بودند ثبت می کنیم اما دامنه ثبت خاطره در مورد ایشان به نظرم خیلی محدود است و باید در این خصوص تجدید نظر کنیم. به نظرم به تعداد تمام کسانی که به صورت خودجوش هنگام ورود امام(ره) حضور داشتند و از شخصیت ایشان تأثیر گرفتند، خاطره وجود دارد. این درباره خاطرات جنگ نیز وجود دارد و بیشتر مربوط به خاطرات رسمی است اما لایه های اجتماعی آن کمتر مشخص شده است.
کارگردان فیلم«دوئل» خاطرنشان کرد: تأکیدم روی نگاه به شخصیت امام(ره) از دید مردم است. اصلی ترین وجه شخصیت امام(ره) تأثیرگذاری روی توده مردم است. در بخش هایی امام را درک کردم که از نظر ظاهری و جغرافیایی از من دور بود اما نزدیکترین وجه شخصیتی را نسبت به من داشت.
وی با بیان خاطراتی از جنگ و عشق یک مکانیک نسبت به امام(ره) گفت: یک مکانیک کارش را در یک منطقه رها می کند و به جبهه می رفت و تانک ها را تعمیر می کرد. علت این کار را از او پرسیدم و گفت این پیرمرد(امام (ره)) من را حیران و عاشق خود کرد. در این شرایط که خاطره جنگ خرید و فروش می شود، خیلی سخت است که فردی با خلوص را ببینیم که دیدگاهش نسبت به امام(ره) پر از عشق امام(ره) باشد. این فرد نمونه ای از خداوندی شدن و رشحاتی از حضرت امام(ره)است.
درویش اذعان کرد: امام(ره) متعلق به یک موسسه نیست بلکه متعلق به آزادی خواهان و مستضعفان است. همه کسانی که در برابر دشمن تا دندان مسلح ایستادند برای برپایی عدالت رفته بودند. امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و در ارتباط با مقوله سینما مسئولان فرهنگی کشور را روی این موضوع متمرکز می کنم که امروز بیش از هر زمانی نیازمند توجه به بیات او هستیم. ایشان در سخنرانی خود فرمودند که سینما یکی از مظاهر تمدن بشری است و نباید متأثر از افکار سیاسی، اندیشه امام گونه را محصور کنیم.
وی در پایان صحبت های خود بیان گفت: افتخار می کنم در دوره ای زندگی می کنم که در یکی از مهمترین برهه های زندگی توانستم شخصیت امام(ره) را درک کنم و مطمئنم ایشان به همه ما آبرو داده و توکل به خداو اعتقاد به باورها را در ما ایجاد کرده است. امیدوارم این جشنواره منبع خیر و برکت باشد.
گفتنی است «مرتضی اصفهانی» از فیلم نامه نویسان سینمای ایران که در نگارش آثاری همچون: تعبیر وارونه یک رویا،امکان مینا و... نیز حضور داشته میهمان این نشست بود.
نخستین جشنواره فیلم روح الله تا روز پنجم خرداد در اصفهان برپا است. همچنین فیلم‌های جشنواره در سیزده شهر کشور در این ایام نمایش داده می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم «روح الله» معرفی شدند

  برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم «روح الله» معرفی شدند

  نخستین جشنواره فیلم «روح الله» پنجم خرداد ماه با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار «اهل بیت» شهر اصفهان به کار خود پایان داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره متشکل از: کمال تبریزی، مریلا زارعی، فرشته طائر پور، ابوالفضل جلیلی و محمد حسین حقیقی برگزیدگان خود را معرفی کردند.
 • ارزیابی اعضای هیات انتخاب جشنواره روح الله

  ارزیابی اعضای هیات انتخاب جشنواره روح الله

  «مجید استکی» و «رقیه توکلی» از اعضای هیات انتخاب نخستین جشنواره روح الله، در گفت و گویی کوتاه به ارزیابی آثار حاضر در بخش مسابقه نخستین جشنواره فیلم روح الله پرداختند.
 • جشنواره «روح الله» در اصفهان افتتاح شد

  جشنواره «روح الله» در اصفهان افتتاح شد

  «ابراهیم حاتمی کیا» کارگردان سینمای دفاع مقدس با گلایه از اینکه در طول سال‌های گذشته هیچ گاه به خاطر پرداختن به امام خمینی (ره) در آثارش مورد تشویق قرار نگرفته، ابراز امیدواری کرد برگزار کنندگان این رویداد فیلم سازان جوانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را مورد حمایت و تشویق قرار دهند.
 • نمایش تصاویری تاریخی از اصفهان در جشنواره «روح الله»

  نمایش تصاویری تاریخی از اصفهان در جشنواره «روح الله»

  هم‌زمان با برگزاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه روح الله در شهراصفهان، با نمایش فیلم تاریخی «ایران سرزمین خورشید»، تصاویری برای اولین بار از گذشته تاریخی اصفهان پیش روی مردم این شهر قرار داده می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» بخش اعظمی از این فیلم به شهر اصفهان اختصاص دارد.
 • ابراهیم حاتمی‌کیا جشنواره «روح الله» را افتتاح می‌کند

  ابراهیم حاتمی‌کیا جشنواره «روح الله» را افتتاح می‌کند

  نخستین جشنواره فیلم روح الله با حضور «ابراهیم حاتمی کیا» افتتاح خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» با توجه به تلاش‌های ارزنده حاتمی‌کیا در انعکاس هنرمندانه و ظریف پیام‌های امام خمینی (ره)، جشنواره تصمیم گرفت علاوه بر برگزاری مراسم تقدیر، افتتاحیه خود را نیز با این هنرمند آغاز کند.
آخرین خبرها