جشنواره «روح الله» در اصفهان افتتاح شد

«ابراهیم حاتمی کیا» کارگردان سینمای دفاع مقدس با گلایه از اینکه در طول سال‌های گذشته هیچ گاه به خاطر پرداختن به امام خمینی (ره) در آثارش مورد تشویق قرار نگرفته، ابراز امیدواری کرد برگزار کنندگان این رویداد فیلم سازان جوانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را مورد حمایت و تشویق قرار دهند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی این رویداد، در مراسم افتتاحیه این جشنواره که عصر روز دوشنبه سوم خرداد همزمان با سالگرد فتح خرمشهر در نگارستان امام خمینی (ره) شهر اصفهان برگزار شد، حاتمی کیا در سخنانی با ابراز خوشحالی از حضور در جمع فیلم سازان و زنده شدن این جشنواره خواب آلوده توسط محمد آفریده گفت: «با توجه به تعریف امام خمینی (ره) از هنرمند و تعهد او در نمایش معضلات و مشکلات، اگر این جشنواره به این چیزها بپردازد خوب است والا تبدیل به رویدادی فرمایشی می‌شود.»
حاتمی کیا در ادامه در توصیف فضای فکری امام خمینی در حوزه‌های مختلف گفت: «امام مسیری را روشن کرده بودند و هرچه به پایان حیاط نزدیک می‌شدند صریح‌تر می‌شدند. اواخر دهه 60 به هفته فیلم ایران در وین رفته بودم و قرار بود فیلم مهاجر نمایش داده شود. در این فیلم دو رزمنده حضور دارند که هنگام سپردن هدایت هواپیمای بی سرنشین به یکدیگر از رمز «الله اکبر» و «خمینی رهبر» استفاده می‌کردند. وقتی این فیلم در ایران پخش شد، اتفاقی رخ نداد و ولی در خارج از کشور هنگام نمایش مرا هو کردند. در همان زمان مخملباف کنارم نشسته بود و در واکنش به عصبانیت من گفت: به این‌ها واکنش نشان نداده. در طول فیلم هر جا رزمنده می‌گفت الله اکبر، خمینی رهبر هو شدم. آنجا فهمیدم اوضاع جور دیگری است و برای امام خمینی بحث دیگری باز است. آن‌ها که سرباز خمینی‌اند راه سختی پیش رو دارند. اما حالا که می‌بینیم این میزان جوان در این حوزه کار می‌کنند، خدا را شکر می‌کنم.»
حاتمی کیا در ادامه با یادآوری سالروز حماسه عظیم سوم خرداد گفت: «در زمان این حماسه بزرگ، رزمندگان با سربازانی از 19 کشور جهان می‌جنگیدند. من شخصاً سودانی‌ها را در میان اسرای عراقی دیده بودم. آن زمان سربازان خمینی به این مسئله فکر نمی‌کردند که جهان علیه آن‌هاست و حالا آن‌ها باید به جای جنگ به فکر مصالحه باشند. حالا همین وضعیت به شکلی دیگر در جشنواره مدافعان حرم در حال زنده شدن است و من که داور این رویداد هستم، باز هم شاهد ایستادگی و غربت بچه‌هایی هستم که باید بایستند و حرفشان را این بار در کشوری غریب بزنند.»
حاتمی کیا سپس با ذکر خاطره‌ای از ساخت فیلم «از کرخه تا راین» گفت: «پس از بازتاب‌های مهاجر در خارج از کشور، برای از کرخه تا راین هم صحنه ارتحال امام را در فیلم گنجاندم. زمانی که می‌خواستند فیلم را به خارج بفرستند، حالم بد شد و گفتم نفرستید، چون ممکن است باز هم فیلم را هو کنند. در آن زمان عده‌ای به من گفتند هنر زبان غیر مستقیم گویی است و بهتر است وقایع حاشیه زندگی شخصیتی مانند امام را بگوییم. کم کم عکس و حرف خمینی را از فیلم‌هایمان حذف کردیم تا الآن که دیگر سینما کاملاً از این قضیه خالی شده است. البته در این زمینه فیلم ساز مقصر نیست. مسئولان مهم هستند. باید حرف زده می‌شد و علت یابی می‌شد که چرا امام خمینی از فیلم‌ها حذف شد. باید در آن مقطع به من می‌فهماندند که باید حرفمان را بزنیم و نترسیم. درست مثل همان جوانی که بدون رو دربایستی می‌جنگید. به نظرم اگر سینمایی که می‌خواهد از خمینی حرف بزند اما به این مسائل نپردازد، دچار مشکل می‌شود.»
این فیلم ساز دفاع مقدس سپس با تأکید بر این مطلب که «خمینی صراحت داشت و هرجا بوده قدرت داشته» ادامه داد: «قدرت او ممکن است در جشنواره‌ها دیده نشود اما در مناطق محروم حس می‌شود. حتی در مناطق پایین شهر اسم خمینی جریان ساز است و خودم از نزدیک شاهد این ماجرا بوده‌ام. امیدوارم این اتفاق در جشنواره روح الله رخ دهد و ما میراث دار جریانی باشیم که امام ایجاد کرده که همان شجاعت و صراحت در بیان است. جشنواره باید این جریان را تشویق کند.»
حاتمی کیا سپس با اشاره برگزاری چندین دوره جشنواره آیینه و آفتاب و بی توجهی این رویداد به فیلم‌های او گفت: «من تا به حال در این جشنواره نبودم و این رویداد مرا که در چندین فیلم به امام پرداخته‌ام را ندیده است. منظورم این است که باید نسلی که کار می‌کند و وارد این عرصه می‌شود را تشویق کنیم.
حجت الاسلام قرائتی زمانی می‌گفت هرکس در فیلمش نماز بگذارد من او را تشویق می‌کنم حالا چطور در سرزمینی که قرار است از خمینی گفته شود، فیلم سازی مانند من تشویق نمی‌شود؟ سید حسن خمینی با دعوت من سر فیلم چ آمد اما هیچ وقت برای فیلم‌های دیگرم از سوی او تشویق نشدم و امیدوارم این جشنواره چنین رویه‌ای را درخصوص فیلم سازان جوان به کار نگیرد.»
در ادامه این مراسم که با حضور هنرمندان استان، نمایندگان رسانه‌های گروهی و هنرمندانی همچون: «ابوالفضل جلیلی» برگزار شد، از خانواده شهید «مجید تیغ ساز» هنرمند اصفهانی با حضور حاتمی کیا تجلیل شد. این شهید نقاش در 19 سالگی به شهادت رسیدند و آثار هنری مختلفی از وی به یادگار مانده است.
گفتنی است در این مراسم حجه الاسلام کمساری رئیس نگارستان امام خمینی (ره) در اصفهان، ضمن خیر مقدم به حاضران در جشنواره گفت: «اگر سخن حمایتی امام از سینما نبود، ما سینمای پُر نشاط پس از انقلاب را نداشتیم. امام به سینمای بعد از انقلاب خدمت کرد و نشاط داد و انشآءالله هنرمندان سعی کنند اقدام عملی که امام در پویایی سینما ایجاد کردند را جبران کنند.»
این جشنواره تا روز پنجم خرداد در اصفهان برپا است. همچنین فیلم‌های جشنواره در سیزده شهر کشور در این ایام نمایش داده می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم «روح الله» معرفی شدند

  برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم «روح الله» معرفی شدند

  نخستین جشنواره فیلم «روح الله» پنجم خرداد ماه با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار «اهل بیت» شهر اصفهان به کار خود پایان داد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران جشنواره متشکل از: کمال تبریزی، مریلا زارعی، فرشته طائر پور، ابوالفضل جلیلی و محمد حسین حقیقی برگزیدگان خود را معرفی کردند.
 • ارزیابی اعضای هیات انتخاب جشنواره روح الله

  ارزیابی اعضای هیات انتخاب جشنواره روح الله

  «مجید استکی» و «رقیه توکلی» از اعضای هیات انتخاب نخستین جشنواره روح الله، در گفت و گویی کوتاه به ارزیابی آثار حاضر در بخش مسابقه نخستین جشنواره فیلم روح الله پرداختند.
 • درویش: امام خمینی متعلق به همه آزادی خواهان است

  درویش: امام خمینی متعلق به همه آزادی خواهان است

  احمدرضا درویش کارگردان سینمای دفاع مقدس و سینمای دینی در دومین روز برگزاری جشنواره روح الله در نشستی با فیلم سازان جوان گفت: امام(ره) متعلق به تمام لایه های اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی در مقوله سینما نیازمند توجه به بیانات امام(ره) هستیم.
 • نمایش تصاویری تاریخی از اصفهان در جشنواره «روح الله»

  نمایش تصاویری تاریخی از اصفهان در جشنواره «روح الله»

  هم‌زمان با برگزاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه روح الله در شهراصفهان، با نمایش فیلم تاریخی «ایران سرزمین خورشید»، تصاویری برای اولین بار از گذشته تاریخی اصفهان پیش روی مردم این شهر قرار داده می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» بخش اعظمی از این فیلم به شهر اصفهان اختصاص دارد.
 • ابراهیم حاتمی‌کیا جشنواره «روح الله» را افتتاح می‌کند

  ابراهیم حاتمی‌کیا جشنواره «روح الله» را افتتاح می‌کند

  نخستین جشنواره فیلم روح الله با حضور «ابراهیم حاتمی کیا» افتتاح خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» با توجه به تلاش‌های ارزنده حاتمی‌کیا در انعکاس هنرمندانه و ظریف پیام‌های امام خمینی (ره)، جشنواره تصمیم گرفت علاوه بر برگزاری مراسم تقدیر، افتتاحیه خود را نیز با این هنرمند آغاز کند.
آخرین خبرها