چیستا یثربی: جشنواره 100 به جوانان اهمیت می‌دهد

جشنواره فیلم 100 را کسانی برگزار کرده اند که با فضای فیلم کوتاه به خوبی آشنا هستند و از این رو به  فیلمسازان جوان اهمیت می دهند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای، چیستا یثربی نویسنده و کارگردانی که سابقه داوری ششمین جشنواره بین المللی فیلم 100 را نیز در کارنامه خود دارد در خصوص عوامل موفقیت یک جشنواره سینمایی اظهار داشت: شرط موفقیت یک جشنواره دست به دست هم دادن عوامل برگزاری آن در تمام طول سال است تا جشنواره ای معتبر و آبرومند برگزار شود. دبیرخانه دائمی جزو لاینفک هر جشنواره معتبری است که شایسته است در تمام ایام سال دلسوزانه برای جشنواره کار کرده باشد. دیگر اینکه خود فیلم کوتاه برای دست اندرکاران برگزاری جشنواره مهم بوده و با فضای فیلم کوتاه به خوبی آشنا باشند و پیگیر رویدادهای مربوط به این نوع فیلم باشند.
یثربی همچنین به چالش ها و موانع پیش روی جوانان فیلمساز اشاره کرد و گفت: چالش هایی که همه جوان ها در همه بخش های هنری دارند فیلمسازان جوان فیلم کوتاه هم با آن مواجهند. فقط با این فرق که فیلم چون اساسا صنعت – هنر تعریف می شود و پرداختن به آن هزینه های بالایی دارد؛ فیلمسازان جوان با مشکل مالی بیشتری گریبانگیرند. عوامل زیادی باید با هم کار کنند تا بار به مقصد برسد و اگر اینها حمایت مالی نشوند یا ارگان های فرهنگی و دولتی یا تهیه کننده خصوصی حمایت نکند بسیاری از سوژه های خوب هدر می رود.
این نویسنده و کارگردان در این زمینه عدم وجود پشتوانه اقتصادی حمایت کننده از فیلم های کوتاه را در کیفیت این گونه از آثار سینمایی موثر دانست و افزود: همین بی پشتوانه بودن فیلم کوتاه از نظر  اقتصادی و مالی است که در کیفیت برخی آثار تاثیر سوء می گذارد. مثلا فیلمساز به جای 5 لوکیشن از 1 لوکیشن استفاده می کند تا صرفا هزینه ها  پایین آورده شود یا در نورپردازی و فیلمبرداری و انتخاب بازیگر و ... امساک می کنند و بعد فیلم آنچه باید نمی شود. در صورتیکه فیلم های خیلی خوب خارجی می بینیم که هزینه بردار بوده اند. بسیاری از مستندهای خارجی که هزینه ای معادل یک فیلم سینمایی دارند اما از نظر جذب مخاطب کمتر از یک فیلم سینمایی هم نیستند.
وی در ادامه توضیح داد: مشکلات اقتصادی در همه جای دنیا برای تهیه یک فیلم کوتاه در بدو امر ممکن است وجود داشته باشد اما تفاوتی که دارد بعد از تولید فیلم است که در سایر نقاط دنیا این محصول فرهنگی خریدار خود را دارد و به طرق مختلف دیده می شود چه از طریق شبکه های تلویزیونی و چه سینماهای مخصوص و .... به این ترتیب انگیزه و سرمایه فیلمساز به هدر نرفته است اما در کشور ما این امکان برای فیلمسازان هنوز مهیا نشده است.
یادآور می شود مهلت ارسال آثار نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای تا 17 دی ماه در نظر گرفته شده است، علاقمندان جهت اطلاع از شرایط حضور در جشنواره و ثبت اثر می توانند به سایت جشنواره www.100fest.com مراجعه کنند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان نهمین جشنواره 100 معرفی شدند

  برگزیدگان نهمین جشنواره 100 معرفی شدند

  برگزیدگان نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 طی مراسمی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» برگزیدگان جشنواره در بخش سینمای اخلاق، فیلم‌های 100 ثانیه‌ای، بخش بین‌الملل معرفی شدند. همچنین در این مراسم از نمایندگان جشنواره‌ها و موسساتی که با جشنواره همکاری داشته‌اند؛ با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی شد.
 • نشست هیات داوران نهمین جشنواره 100 ثانیه‌ای برگزار شد

  نشست هیات داوران نهمین جشنواره 100 ثانیه‌ای برگزار شد

  نشست تخصصی هیات داوران با فیلمسازان پنجشنبه هشتم اسفندماه طبق زمان بندی اعلام شده، در سالن شهر قصه پردیس سینمایی آزادی با حضور محمدمهدی طباطبایی نژاد، دبیر هنری جشنواره، سهیل جهان بیگلری، رئیس سازمان توسعه سینمایی سوره، هادی مقدم دوست، نویسنده و کارگردان و امیرمحمد دهستانی کارگردان انیمیشن برگزار شد.
 • ورک‌شاپ «وحید واحد» در جشنواره 100 برگزار شد

  ورک‌شاپ «وحید واحد» در جشنواره 100 برگزار شد

  وحید واحد مدیر موسسه سینه وست استرالیا در نخستین روز برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای حوزه هنری در سینما آزادی در نشست تخصصی «ارائه، توسعه و تولید» از شرایط حضور فیلمسازان آثار كوتاه در عرصه های جهانی گفت.
 • تماشاگران از جشنواره 100 ثانیه‌ای استقبال کردند

  تماشاگران از جشنواره 100 ثانیه‌ای استقبال کردند

  پخش نخست از نمایش آثار نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای با حضور پرشور شركت كنندگان و علاقه مندان به سینما در پردیس سینمای آزادی آغاز شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در نخستین روز از نمایش آثار نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه‌ای ساعت 14 امروز 7 اسفندماه، آثار راه یافته در بخش مسابقه ملی در سالن شهر هنر پردیس آزادی اكران شد.
 • نهمین جشنواره فیلم 100 افتتاح شد

  نهمین جشنواره فیلم 100 افتتاح شد

  نهمین جشنواره فیلم 100 افتتاح و نمایش فیلم‌ها در پردیس سینمای آزادی آغاز شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 94 اثر به بخش مسابقه‌ ملی و 106 اثر به بخش غیررقابتی جشنواره راه پیدا كرده‌اند. بخش سینمای ملی سه سئانس A، B، C در سه نوبت در پردیس سینمای آزادی اكران می شود و آثار در بخش غیررقابتی نیز در سه سئانس D، E، F اكران خواهد شد.
آخرین خبرها