زاون قوکاسیان: سطح کیفی آثار جشنواره رضوی پائین بود

هشتمین جشنواره فیلم مستند و کوتاه رضوی از 18 تا 21 شهریور ماه با حمایت خبری «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در یزد برگزار شد.
زاون قوکاسیان داور جشنواره ملی فیلم رضوی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» گفت: در این دوره سطح کیفی آثار چندان راضی‌کننده نبود؛ ولی با تثبیت مکان جشنواره در شهر یزد، حتما شاهد آثار بهتری خواهیم بود. به اعتقاد من، یکی از عوامل موثر در کیفیت جشنواره، مکان برگزاری آن است. اگر موقعیت این جشنواره در شهر یزد تثبیت شود و برای این نوع جشنواره‌های موضوعی، کلاس‌های فیلمنامه‌نویسی برگزار شود، سطح کیفی آثار تا حد زیادی بالا خواهد رفت. این موارد درسی حتی می‌تواند از طریق اینترنت در اختیار فیلمسازان شهرهای دیگر نیز قرار بگیرد. آنچه امسال فیلم‌ها را تا حدی ضعیف کرده بود، نه از لحاظ تکنیک ساخت، بلکه از نظر موضوع بود. اکثر فیلمسازان به یک شکل به موضوع نگاه کرده بودند و در بسیاری از فیلم‌های جشنواره، عامی‌ترین نگاه به مساله امام رضا (ع) صورت گرفته بود. البته این مساله فقط مختص این جشنواره نیست و اکثر جشنواره‌های موضوعی کم و بیش با این مشکل مواجه هستند.
وی در خصوص نحوه ارتقای سطح کیفی آثار جشنواره گفت: از طریق برگزاری ورک‌شاپ‌های متعدد می‌توان موضوع را توسط کارشناسان باز کرد. همچنین در خصوص موضوع رضوی می‌توان از احادیث موجود بهره گرفت. با کمی تحقیق درباره موضوع می‌توان جنبه‌های مختلفی از این موضوع را برای کار انتخاب کرد. این مساله به ویژه در زمینه فیلمنامه‌نویسی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ چرا که اکثر مشکلات موجود در فیلم‌های امسال، از فیلمنامه‌ها و پژوهش‌ها نشات می‌گرفت.
قوکاسیان خاطرنشان کرد: جشنواره رضوی قابلیت این را دارد که به جشنواره‌ای خوب تبدیل شود تا آثار آن مورد استفاده تلویزیون قرار گرفته یا در شبکه نمایش خانگی توزیع شود. لازمه این امر آن است که این فیلمسازان دوره‌های آموزشی لازم را ببینند و با نحوه پردازش موضوع آشنا شوند. در حال حاضر اکثر فیلمسازان دچار سردرگمی هستند و مانند افراد عامی به موضوع نگاه می‌کنند. بحث سفر و زیارت در اکثر فیلم‌ها دیده می‌شود و کسی به این فکر نمی‌کند که پشت این زیارت چه می‌تواند باشد.
قوکاسیان تاکید کرد: اعتقادات و انگیزه‌های مردم، خاطرات‌شان و جایگاهی که امام رضا (ع) در زندگی تمامی مردم دارد، می‌تواند در ساخت فیلم‌های مردم‌شناسانه در خصوص این موضوع، به کار گرفته شود. همه این مسایل بسته به آن است که اندیشمندان و کارشناسان در این جشنواره حضور پیدا کرده و به فیلمسازان کمک کنند. این افراد بهتر می‌دانند که کدام موضوعات قابلیت به تصویر کشیده شدن را دارد.
زاون قوکاسیان در پایان افزود: با گسترش موضوعی جشنواره و نمایش مضامین برتر می‌توانیم هرساله جشنواره را به سمت متعالی‌تر شدن بکشانیم.
هشتمین جشنواره فیلم مستند و کوتاه رضوی از 18 تا 21 شهریور ماه با حمایت خبری «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در یزد برگزار شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها