چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

نظام کیایی: جوانهای فیلمساز تشنه رقابت کردن و دیده شدن هستند
نظام کیایی رئیس صنف صدابرداران سینمای ایران در باره برگزاری جشنواره گفت: برگزاری جشنواره نماز ونیایش گام مهمی در نهادینه کردن فرهنگ عبادت در جامعه و به خصوص جوانها است و باید جشنواره و برگزاریش مورد حمایت جدی قرار بگیرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، صدابردار بدرود بغداد با تاکید برجایگاه مثبت برگزاری جشنواره افزود: جوانهای فیلم ساز تشنه رقابت کردن و دیده شدن هستند وجشنواره  نماز و نیایش هم به خوبی این امکان را در اختیار آنها قرارمی دهد و باید مسئولین جشنواره درصدد گسترش و متنوع کردن بخش های مختلف جشنواره باشند.
صدابردار بغض ضمن تاکید بر فعالیت مستمر دبیرخانه جشنواه نماز و نیایش در طول سال تصریح کرد: با راه اندازی دبیر خانه دائمی جشنواره به خوبی می توان امکانات و فیلمهایی که در این حوزه در طول سال تولید می شود را رصد و شناسایی کرد و همچنین سیاست گذاری های منطقی انجام داد.

برنامه روز سوم  جشنواره نماز و نیایش اعلام شد
علاقه مندان و شرکت کنندگان در این جشنواره شاهد نمایش 27 فیلم کوتاه طی 4 سانس از ساعت 9 صبح خواهند بود. اسامی فیلمهای فوق به شرح ذیل است:
ضامن دار ساخته عباس شکوری ، فراتر از هرمنوتیک ساخته مسعود برخورداری ،فیلم های آیین بوعلی ساخته سید محمدحسین هاشمی ،یک کار خوب ساخته مسلم نصیری ،از ماه تا ماهی ساخته  کامران رضایی ،ضامن مادرم ساخته احمد خالدی نسب ،باغ پدربزرگ ساخته محمد امین جوادی، و خدایی که در این نزدیکی است ساخته ناصر قهرمانی ، آواز قناری ساخته مسلم نصیری ،باغ آسمانی ساخته سید محمدحسین هاشمی،نقش ماندگار ساخته حمید شاه مرادی ،30 سال زندگی با 100 بند ساخته  مهدی زمانپور کیاسری ،خلسه ساخته عباس سندی ،خشت های آسمانی ساخته محمد حسین زینلی تربتی،کیف ساخته هادی بهرامیان ، حیاط خانه ما /  ساخته داود جلیلی ،طلب باران ساخته زین العابدین نصیری ، نعلین ساخته رضا حسن زاد ،سندان ساخته  محمدتقی استیری ،گاهی دور... گاهی نزدیک ساخته علی ابدالی ،اخوند چینی. کام ساخته محمدتقی رحمتی،راه بهشت ساخته علی نیکوکار، تو را می شناسم ساخته  محمد واعظی ،شرق بهشت ساخته مهدی جوزایی و الهام آقالری ،انسان ساخته سید حسن عقدایی وآرایشگرها وجود ندارند ساخته علی پاک نهاد.
نمایش 11 اثر برگزیده دوره های گذشته جشنواره طی دو سانس در سالن کوچک از دیگر برنامه های روز اول جشنواره است:
فرش عرش ساخته محمد صادق حاتمی،در آستانه ساخته علی بیات،پیله ساخته هاشم علیایی مقدم،قاصد باران ساخته مسلم کرمانی،در شکم نهنگ ساخته سعید گائینی،زیارت ساخته محمود غفاری،زمزمه های تارد و پود ساخته آرش علیپور،طیف و نخ ساخته یعقوب جدیری تقدیسی، وقتی که نور می تابد ساخته شهریار پورسیدیان، آرزوهای من ساخته روح ا.. سعادتمند ویک آسمان فرشته ساخته  جواد علی زاده
و همچنین نمایش  4 فیلم کوتاه از کشورهای اسلوونی، امارات متحده عربی، بوسنی و هرزگوین و مالزی  ادامه بخش برنامه جشنواره در این روز است.
همه روزها شبیه هم نیست ساخته مارتین تارک از  اسلوونی، بوق ساخته هیثم سقر از  امارات متحده عربی، چمدان ساخته دنیس تانوویچ از بوسنی هرزگوین و گوآنگ ساخته  شیو چوآن کوئک از مالزی
نمایش فیلم سینمایی روزهای زندگی به کارگردانی پرویز شیخ طادی  در ساعت 15 : 19 در سالن اصلی و سپس مراسم نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه پایان بخش برنامه های روز دوم جشنواره است.
قابل ذکر است برنامه ای این جشنواره از ساعت 9 صبح در سینما وتوس قم آغاز و تا ساعت 30 :22 ادامه خواهد داشت. 
 
جشنواره نماز و نیایش برگزیدگان خود را معرفی می کند
در حالی که جشنواره نماز و نیایش  آخرین روز از نمایش آثار خود را آغاز کرده، این رویداد مهم فرهنگی برای اجرای مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان آماده می شود.
در این مراسم که روز پنجشنبه 5 بهمن ماه از ساعت 18 در سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار می شود، علاوه بر سخنرانی مقام عالی وزارت، ریاست سازمان سینمایی و گزارش دبیر جشنواره و همچنین مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، برگزیدگان جشنواره در سه بخش فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس معرفی خواهند شد.
گرامی داشت شهریار بحرانی
در این مراسم از شهریار بحرانی کارگردان نام آشنای سینمای کشورمان به بهانه برگزاری جشنواره تقدیر خواهد شد.
بزرگداشت یک پیشکسوت تئاتر قم
از دیگر برنامه های این جشنواره تقدیر از هنرمند پیشکسوت تئاتر مرحوم جواد اعتمادی است که آن را پدر تئاتر قم نامیده اند.
اجرای مراسم اختتامیه توسط رسول نجفیان
اجرای مراسم اختتامیه جشنواره به عهده رسول نجفیان با اجرای قطعاتی در مدح حضرت رسول با توجه به آغاز هفته وحدت است.
 
گزارش دومین روز برگزاری جشنواره نماز و نیایش
شرکت کنندگان در جشنواره نماز و نیاش شام را میهمان مسجد مقدس جمکران شدند.
جشنواره نماز و نیایش روز دوم خود را در حالی پشت سرگذاشت که 42 فیلم کوتاه، فیلم سینمایی سیب و سلما ساخته حبیب ا... بهمنی  ونقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از برنامه های اصلی و نمایش دو سانس فیلمهای برگزیده دوره های گذشته و همچنین نمایش یک سانس فیلمهای بخش جهان اسلام در بخش جنبی از برنامه های آن بود.
در این روز علاقه مندان فیلم کوتاه در قم و سراسر کشور فیلمهای بخش مسابقه جشنواره را طی 4 سانس تماشا کردند و در آخرین سانس از برنامه سالن اصلی جشنواره، فیلم سینمایی  سیب و سلما ساخته حبیب ا... بهمنی را به نمایش گذاشت.
نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه ادامه بخش برنامه های روز دوم بود.
حبیب بهمنی کارگردان سیب و سلما با نوشته ای خطاب به هنرمندان ، فیلمسازان جوان، برگزارکنندگان جشنواره ضمن سپاس از نمایش اثرش در جشنواره  گفت:شاید این نوشته جبران تقصیر حضور نباشد، اما فرصتی است تا از شما عذر بخواهم و از اینکه نگاهتان را به فیلم « سیب و سلما » سپردید تشکر کنم.
از خدا می خواهم اگر توفیقی داشتم تا دوربینم را به سوی سوژه های دینی و نماز بچرخانم، قبل از آن مرا و همکارانم را در این سوی دوربین به آن مؤمن و عامل گردانده باشد.
برای تک تک شما آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون در راه خودش را دارم و از مسئولین محترم برگزارکننده جشنواره نیز بابت این توجه سپاسگذارم.
سپس نقد و بررسی فیلمهای به نمایش در آمده در روز دوم جشنواره  انجام شد.

نشریه روز دوم جشنواره منتشر شد
دومین شماره از نشریه روزانه جشنواره با اعلام برنامه های روز  دوم، گفت و گو با فیلمسازان، عکاسان و فیلمنامه نویسان، گزارش جلسه نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه و نقد و بررسی فیلمهای ایستگاه جمعه، آرایشگرها وجود ندارند، بهشت منتظرت می ماند و سرزمین سرد و همچنین مصاحبه هایی از مسئولین فرهنگی، سینماگران و منتقدان و بازیگران منتشر شد.
زیارت مسجد مقدس جمکران در شب سه شنبه
از دیگر رویدادهای روز دوم جشنواره زیارت مسجد جمکران در شب سه شنبه بود، فیلمسازان، عکاسان و فیلمنامه نویسان حاضر در جشنواره با حضور در جمکران و اقامه نماز شام را میهمان این مسجد متبرک بودند.

ایجاز  مهمترین رکن در سینمای کوتاه است
دومین جلسه نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه جشنواره نماز و نیایش برگزار شد.
سوم بهمن ما ه مصادف با دومین روز از برگزاری جشنواره ملی نماز و نیایش از ساعت 21 الی 23 جلسه نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه با حضور مریم بصیری از اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان  برگزار شد.
دیدن دو موی سپید در آیینه
در ابتدای این نشست ابراهیم شفیعی کارگردان دوتار مو انگیزه خود را از ساخت فیلم این گونه عنوان کرد که: ایده اصلی فیلم در یک جمع صمیمی و دوستانه ودر یک خانه آغاز شد و بعد دوستان هرکدام پیشنهادی را برای نوشتن این فیلمنامه مطرح کردند و در نهایت از بین چندین اسم این عنوان برای فیلم انتخاب شد.
وی افزود دوتار مو یک نماد است و در آن دختری از خواب بیدار می شود و در آیینه دوتار موی سپید می بیند لذا اسم فیلم برگرفته از همین عنوان است.
شفیعی با اشاره به اینکه فیلم در تایم 13 دقیقه تولید شده است عنوان کرد: بخش زیادی از آن فیلم توهم است و بازیگر در حالت توهم به سر می برد و فیلم در مجموع المانی است و در آن می خواستم فضای احساسی را القا کنم و حتی معرفی شخصیت هم براساس المان صورت گرفت.
یک نواخت بودن و عدم مناسب بودن دیالوگ ها از ایرادات گرفته شده به این  فیلم بود.
قرابت و نزدیکی ادیان در ایران
عماد سلمانیان کارگردان فیلم  کوتاه مستند مسجد و کلیسا در این نشست در مورد فیلمش گفت: من با ساخت این فیلم می خواستم نشان دهم که دو دین مسیح و اسلام در ایران در کنار هم بدون هیچ مشکلی وجود دارند .وی ابراز داشت امروزه در دنیا دشمنان این گونه وانمود می کنند که در کشور ما به سایر ادیان بی احترامی می شود و من با ارائه این فیلم سعی کردم نشان دهم که اینگونه نیست.
نبود ترکیب بندی در نماها و رنگ مناسب و یک عامل پیش برنده که نشان از این قرابت باشد در فیلم دیده نشد و این از ایراداتی بود که منتقد به فیلم وارد کرد.
آرامش در سنگ – چند گانه بودن ماجرا
علیرضا دهقان کارگردان فیلم کوتاه آرامش در سنگ نیز ابتدا علت انتخاب موضوع را به تصویرکشیدن زندگی یک هنرمند دانست که چندسال قبل کارگاه صنایع دستی داشت و دچار ورشکستگی شد و زندگیش با فراز و نشیب هایی همراه شد وی افزود بنده چندین سال با آن شخص ارتباط داشتم و قصد داشتم بگویم که یک شخص علی رغم وجود مشکلات چگونه با عوض کردن شغل خود و با پشتکار می تواند بر مشکلات غلبه کند.
دهقان ادامه داد: این شخص علاوه بر اینکه در کویر زندگی می کرد ولی بسیار به طبیعت دل بسته بود که بعد از مدتی به سنگ تراشی روی آورد و حتی تصمیم می گیرد قرآن را روی سنگ ها بنویسد.
نقد وارد شده بر این فیلم کوتاه عبارت از چندگانه بودن ماجرا و بی ربط بودن بعضی از پلان ها با اصل ماجرا بود.
پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان قم از 2 تا 5 بهمن ماه در قم در حال برگزاری است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  مسعود زنده روح کرمانی داور جشنواره ملی عکس ایران گفت: عکاسی طبیعت برای مردم جذاب است.
 • برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش بعدازظهر روز پنجشنبه 5 بهمن ماه در حالی برگزار شد که سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و اراد اسلامی مملو از علاقه مندان به هنر هفتم بود.
 • گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  جشنواره نماز و نیایش روز اول خود را در حالی پشت سرگذاشت که 42 فیلم کوتاه، فیلم سینمایی شور شیرین مجید اردکانی ونقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از برنامه های اصلی آن بود.
 • پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

  پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین در حرم حضرت معصومه (س) افتتاح شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، شب گذشته – اول بهمن ماه – پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) جشنواره ملی نماز و نیایش با سخنان استاد حوزه و دانشگاه و تقدیر وی از برگزارکنندگان این جشنواره افتتاح شد.
 • میرزاخانی به جشنواره نماز و نیایش پیام داد

  میرزاخانی به جشنواره نماز و نیایش پیام داد

  موهبت برگزاری جشنواره نماز و نیایش در ام القرای وادی اسلام کاری بس بشکوه و متبرک است مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در آستانه افتتاح پنجمین دوره برگزاری جشنواره ملی نماز و نیایش طی پیامی به این جشنواره گفت:تداوم جشنواره های نماز و نیایش یعنی استحکام سنگرهایی که سر بازان سینمای جوانان ایران در منشور عشق سر لوحه کار خویش قرار داده اند.
آخرین خبرها