پنجمین جشنواره نماز و نیایش افتتاح شد

پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین در حرم حضرت معصومه (س) افتتاح شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، شب گذشته – اول بهمن ماه – پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) جشنواره ملی نماز و نیایش با سخنان استاد حوزه و دانشگاه و تقدیر وی از برگزارکنندگان این جشنواره افتتاح شد.
پس از اقامه نماز جماعت به امامت آیت ا.. شبیری زنجانی ، حجت الاسلام اویسی استاد حوزه و دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با بیان اینکه امروزه رسانه ها به خصوص سینما نقش بسیار موثری می توانند در ترویج آموزه های دینی داشته باشند گفت: در سریال های تلویزیونی وسینماها به مقوله تماز توجه شود.
وی  ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان جشنواره اظهار داشت، برگزاری اینگونه جشنواره ها نقش بسار موثری می تواند در ترویج مسائل اعتقادی و آموزه های دینی داشته باشد.
وی با اشاره به تبلیغات سوء دشمنان به خصوص درفضای رسانه در جهت کمرنگ کردن آموزه های دینی و مسائل اعتقادی افزود: پرداختن به مباحث دینی در فضای رسانه ای ضروری است و برای مقابله با هجوم رسانه ها می توانند نقش مهمی داشته باشند.
استاد حوزه و دانشگاه به سریال ها و فیلمهایی که از تلویزیون و سینما نمایش می شود اشاره کرد و ابراز داشت: در برخی از این فیلم ها به مباحث اعتقادی ومسائل دینی پرداخته شده است و این امر می تواند تاثیر به سزایی در خانواده ها داشته باشد. وی برضرورت توجه به موضوع نماز در ساخت فیلم های تلویزیونی وسینمایی تاکید کرد و ادامه داد اگر در فیلمهایی که ساخته می شود شخصیت هایی که منش مثبت دارند با نماز و نیاش برخی از کارهای خود را  شروع کنند می تواند تاثیر بسزایی بر مخاطب بگذارد.
حجت السلام اویسی در پایان با بیان اینکه امروزه دشمنان در شبکه های ماهواره ای و سایت ها به شدت مسائل اعتقادی را هدف قرار گرفته اند گفت: در چنین فضایی که دشمنان تمام تلاش خود را در زیر سئوال بردن مسائل اعتقادی و دینی به کار می برند برگزاری چنین جشنواره ای می تواند بسیار موثر باشد.
پس از این مراسم با حضور هنرمندان و شرکت کنندگان در جشنواره در گالری سینما وتوس قم نمایشگاه عکس  افتتاح شد.
در این مراسم که مرتضی اسماعیلی طبا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و دبیر جشنواره و همچنین موسوی نژاد معاون فرهنگی اداره کل و قائم مقام جشنواره و همچنین علی بیطرفان مدیراجرایی جشنواره و مژگان زرگر معاون جشنواره ها، اموربین الملل و بازرگانی انجمن و هنرمندان و فیلمسازان و عکاسان و اصحاب رسانه و مطبوعات حضور داشتند پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، نمایشگاه عکس با رونمایی از کتاب فیلم نوشت جشنواره شامل اطلاعات کامل فیلم ها، فیلمنامه ها و همچنین عکسهای جشنواره افتتاح شد.

عینیت بخشیدن به مفاهیم عالی الهی در قالب هنر
با آغاز به کار رسمی جشنواره مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر جشنواره نیز به این جشنواره پیام داد.
متن کامل پیام مرتضی اسماعیلی طبا به شرح زیر است:
عینیت بخشیدن به مفاهیم عالی الهی در قالب هنر از دغدغه های دیرین هنرمندان در عرصه های مختلف هنر متعهد بوده است. تجسم یک موضوع معنوی در قالب شعر- نقاشی- عکس- نمایشنامه – فیلمنامه و فیلم در واقع بخشی از سلسله مراحل فرآیند تبدیل معقول به محسوس است که اصلی ترین موضوع در خلق آثار هنری است.
موضوعات و مفاهیم معنوی از اصول عقاید گرفته تا فروع دین و علوم عقلی و استدلالی مانند گل هایی هستند که برای تبدیل به شهد ناب و مطبوع نیاز به یک فرآیند پیچیده دارند و در این مرحله است که رسالت و ماموریت هنرمند جلوه گر  می شود. هنر هفتم که در تاثیرگذاری آن بر مخاطب هیچ کس تردید ندارد از جمله ی این هنرهاست.
فرآیند تبدیل یک سوژه و ایده به فیلمنامه و سپس فیلم و خلق یک اثر سینمایی فرآیندی بس سرنوشت ساز است.
در این میان فیلم کوتاه رسالتی سنگین تر بر دوش دارد چرا که بنا دارد تا یک مفهوم و یا یک احساس را در کوتاه ترین زمان و تاثیرگذارترین حالت به مخاطب منتقل نماید. فیلم کوتاه از یک نظر به حکمت شبیه است چرا که حکمت هم در قالب کلماتی معدود و کوتاه مفاهیمی بس بزرگ را به شنونده منتقل می نماید.
در پنجمین جشنواره سراسری نماز و نیایش به روایت دوربین هنرمند بر آن است که مفاهیم بلند این فریضه الهی را در یک ساختار زیبا و در سه قالب فیلمنامه فیلم کوتاه و عکس به تصویر کشیده و تجسم بخشد.این سه قالب با ظرفیت عظیم خود دستمایه رقابتی زیبا و هنرمندانه شده تا با شناختن و شناساندن بهترین ها ی تقدیری در حد بضاعت باعث ایجاد انگیزه بیشتر در اهالی هنر خصوصا قشر نوجوان و جوان گردد.
در این حرکت مقدس دور از انصاف خواهد بود اگر از حمایت ها و زحمات رئیس محترم سازمان سینمایی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس محترم انجمن سینمای جوانان ایران، مسئول محترم انجمن سینمای جوانان قم و نیز همکارانم در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به ویژه معاون محترم فرهنگی و هنری تقدیری ننمایم.
به امید بین المللی شدن این هماورد مقدس هنری دینی در سالهای آینده.
سید مرتضی اسماعیلی طبا/دبیر پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش

برنامه روز اول جشنواره نماز و نیایش اعلام شد
علاقه مندان و شرکت کنندگان در این جشنواره شاهد نمایش 27 فیلم کوتاه طی 4 سانس از ساعت 9 صبح خواهند بود. اسامی فیلمهای فوق به شرح ذیل است:
آیرلیق ساخته نادر ساعی ور، فرزند آدم ساخته روح الله رحیمی، خیلی نزدیک کنار گوشم ساخته مهدی یوسفعلی ، مهمانی خدا ساخته محمدتقی رحمتی ،رنگ زندگی ساخته عاطفه مجاهدی دلخوش،  پیام بر ساخته سید وحید حسینی نامی ،سرزمین سرد ساخته  شهریار پورسیدیان ،صاحب نهنگ ساخته  بهروز خندان دل ،شیخ حسین ساخته محمد محمودی اصل ،روزگار تنهایی پدر دختری ساخته محمدحسین صفری رودبار،برکت ساخته مهدی رمضان زاده،ارتباط نزدیک ساخته سعید کارشناس ،ونی خونی ساخته اقبال بهاری،خانه امن نیست ساخته سوسن سلامت ،مزیجان ساخته سید محمدحسین هاشمی ،خدا ساخته عمار حمایتیان ،ایستگاه جمعه ساخته محمد طالبی ،پرواز غریب ساخته  کامران رضایی،سفرنامچه یک روایت ناتمام ساخته سیدعلی میرهاشمی،غبار ساخته وحید عادلی ،آدم به هوش می آید ساخته فاخته جلایرنژاد ،سلام ساخته سید مهدی میرغیاثی ،کوزه های تشنه ساخته مجید علیزاده، وقتی حواسمان نیست ساخته مهدی باقری آزاد،گاهی مرگ ساخته مریم زنگنه ،اینجا شمعی روشن است ساخته سیدحمید میرحسینی،حال حافظ خوب است ساخته مجتبی حیدری و جبار اوجاقلو، پدر،مادر، ما متهمیم! ساخته علی محمدی
نمایش 10 اثر برگزیده دوره های گذشته جشنواره طی دو سانس در سالن کوچک از دیگر برنامه های روز اول جشنواره است:
فرش عرش ساخته  محمد صادق حاتمی، در آستانه ساخته علی بیات،پیله ساخته هاشم علیایی مقدم،قاصد باران ساخته مسلم کرمانی،در شکم نهنگ ساخته سعید گائینی،زیارت ساخته محمود غفاری،نور مقدس ساخته سعادتعلی سعیدپور،آهنگ ابدیت ساخته عباس صالح مدرسه ای،شمشیر چوبی ساخته روح ا.. بهرامی،آوای عشق ساخته عباس صالح مدرسه ای
و همچنین نمایش  5 فیلم کوتاه از کشورهای تونس ، استرالیا، کانادا و پاکستان ادامه بخش برنامه جشنواره در این روز است.
تابستان در سیدی بوذکری ساخنه  آنیس لسعود از تونس،سرزمین مادری ساخنه تانیا روف از استرالیا،آزادی ساخنه جرمی ایسزو، ایلای اوئرباخ، محمد قصاص از کانادا، بلیطی از طرف عزرائیل ساخنه عبدالله القول از پاکستان و ابراهیم ساخنه جیمز روبرتسون از استرالیا
نمایش فیلم سینمایی شور شیرین به کارگردانی جواد اردکانی در ساعت 15 : 19 در سالن اصلی و سپس مراسم نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه پایان بخش برنامه های روز اول جشنواره است.
قابل ذکر است برنامه ای این جشنواره از ساعت 9 صبح در سینما وتوس قم آغاز و تا ساعت 30 :22 ادامه خواهد داشت.

جشنواره نماز نیایش برای جوانها ایجاد انگیزه می کند
مهدی صباغ زاده کارگردان و تهیه کننده سینمای ایران در گفت وگو با ستاد خبری جشنواره ملی نماز ونیایش به روایت دوربین در باره این پرسش که سینما به چه میزان رسانه مناسبی برای روایت مفاهیم دینی و نیایشی است گفت: سینما ابزار تعیین کننده است. اما باید در شخصیت پردازی شخصیت های فیلم ویژگی های دینی و معنوی مورد استفاده قرار بگیرد .در فیلمی که با رویکرد نماز ونیایش ساخته می شود می بایست شخصیت های فیلم رفتارهای اخلافی داشته باشند.
سازنده خاک و آتش با تاکید بر پرداخت ظریف و هنرمندانه مفاهیم دینی در لایه های زیرین روایت داستانی تصریح کرد: ارائه هر بحثی به صورت مستقیم علی رغم ارزش هایش نمی تواند به طور حتم اثر گذار باشد. جذابیت داستانی که مورد توجه فیلم ساز قرار می گیرد می تواند این مفاهیم را در قالب های اثر گذاری به مخاطب واگویه کند. تجربه خیلی از فیلم های ناموفق در گذشته نشان داده که پرداخت شعاری وسطحی برای مخاطب حتی در مورد متعالی ترین مفاهیم هم فاقد اثر گذاری است وباعث دوری مخاطب می شود.
سازنده سناتور با تاکید بر جایگاه رفیع جشنواره نماز ونیایش افزود: این جشنواره با برگزاری منظم و برگزاری هدفمنش توانسته در حوزه خودش بسیار اثر گذار باشد و مشوق خیلی از فیلم سازان جوان بوده که در این حوزه به فیلم سازی بپردازند.
پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از 2 تا 5 بهمن ماه در قم و همزمان 30 استان کشور برگزار می شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  هنرمند باید از یک روح تعهد و ارزش محوری برخوردار باشد

  مسعود زنده روح کرمانی داور جشنواره ملی عکس ایران گفت: عکاسی طبیعت برای مردم جذاب است.
 • برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  برگزیدگان جشنواره ملی نماز و نیایش معرفی شدند

  مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی نماز و نیایش بعدازظهر روز پنجشنبه 5 بهمن ماه در حالی برگزار شد که سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و اراد اسلامی مملو از علاقه مندان به هنر هفتم بود.
 • چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  چند خبر از پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  نظام کیایی رئیس صنف صدابرداران سینمای ایران در باره برگزاری جشنواره گفت: برگزاری جشنواره نماز ونیایش گام مهمی در نهادینه کردن فرهنگ عبادت در جامعه و به خصوص جوانها است و باید جشنواره و برگزاریش مورد حمایت جدی قرار بگیرد.
 • گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  گزارش اولین روز برگزاری پنجمین جشنواره نماز و نیایش

  جشنواره نماز و نیایش روز اول خود را در حالی پشت سرگذاشت که 42 فیلم کوتاه، فیلم سینمایی شور شیرین مجید اردکانی ونقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه از برنامه های اصلی آن بود.
 • میرزاخانی به جشنواره نماز و نیایش پیام داد

  میرزاخانی به جشنواره نماز و نیایش پیام داد

  موهبت برگزاری جشنواره نماز و نیایش در ام القرای وادی اسلام کاری بس بشکوه و متبرک است مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در آستانه افتتاح پنجمین دوره برگزاری جشنواره ملی نماز و نیایش طی پیامی به این جشنواره گفت:تداوم جشنواره های نماز و نیایش یعنی استحکام سنگرهایی که سر بازان سینمای جوانان ایران در منشور عشق سر لوحه کار خویش قرار داده اند.
آخرین خبرها