گزارش روز اول جشنواره منطقه‌ای «لیان»

یازدهمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان - فصل سه وارد روز دوم برگزاری شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» روز اول علاوه بر اجرای مراسم افتتاحیه و نمایش 25 فیلم کوتاه در بخش مسابقه و همچنین گزیده ای از فیلم های برگزیده بیست و هشتمین جشنوارع بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، چهار جلسه ی کارگاهی به صورت عملی و تئوری را در برنامه خود داشت که علاوه بر حضور اساتید برجسته برای برگزاری این کارگاه ها حضور پرتعداد و پرشور هنرجویان و هنرمندان حاضر در جشنواره و بوشهری ها خیرکننده و دور از انتظار بود.
این کارگاه های با برگزاری کارگاه عکاسی از بافت قدیم بوشهر و بازار ماهی فروشان بلافاصله بعد از آغاز به کار جشنواره از ساعت 8:30 دقیقه صبح با حضور اساتید آقایان اسعد نقشبندی، اسماعیل عباسی، فرزاد هاشمی و افشین شاهرودی به همراه هنرجویان و متقاضیان شرکت در این برنامه عملی تا ساعت 12:30 دقیقه صورت گرفت. در ضمن برگزاری این کارگاه بیشتر به مباحثه و اشاره به اصول فنی و پایه در این گونه عکاسی اشاره شد و جوی صمیمی و با نشاط مکمل تمامی مباحث مطرح شده بود.
کارگاه تخصصی فیلم نامه نویسی از ایده تا فیلم‌نامه با حضور فیلم سازِ فیلم کوتاهِ برجسته بوشهری داریوش غریب زاده از ساعت 10:30 الی 12:30 در محل آتلیه مجتمع فرهنگی هنری 9 دی برگزار شد. در این کارگاه نیز که حضور فعال شرکت کنندگان و جو صمیمی آن کاملا مشهود بود غریب زاده با هدف آشنا کرد حاضرین با ایده های صرف و کوچک و منسجم کردن ذهن فیلم سازان برای دوری از ایده های مخشوش و آشنایی با اصول کلاسیک و پایه ی طرح و بسط ایده در ذهن و بعد در مرحله فیلم سازی با توضیح اولین عناصر مورد نیاز یک فیلمنامه نویس برای گسترش داستان فیلم این جلسه ی دو ساعت را اداره کرد.
مهم ترین نکته در گفته های غریب زاده معطوف به منسجم شدن و هر چه موجزتر شدن ایده ها در ذهن فیلم سازان و فیلم نامه نویسان بود تا هم به ایجاز مورد نظر در فیلم کوتاه دست یافته شود و هم از موانع بی موردی که ایده های خام و اغلب دست و پاگیر جلوی راه جوان ها را سد می کنند از بین برود.
در ادامه ی برنامه های کارگاه تخصصی عکاسی، کارگاهی با حضور اسماعیل عکاسی پیرامون نگرش های جدید در عکاسی تشکیل شد که عباسی در این کارگاه با توضیح و تعریف چگونگی شکل گیری و اصول مجموعه های عکس در پروژه های عکاسی اشاره کرد و همزمان با اشاره به رویکردهای مدرن در مجموعه های عکاسی به نمایش چندین نمونه از این مجموعه های از عکاسان به نام بین المللی پرداخت.
در جلسه نشست عکاسان با داوران بخش عکس که از دیگر برنامه های این روز بود و در محل نمایشگاه عکس جشنواره برگزار شد هئیت داروان با توضیح  در باره  تک تک عکس های حاضر در بخش مسابقه برای شرکت کنندگان به نقد و بررسی آن ها پرداختند.
این جلسه از ساعت 18 الی بیست برگزار شد و هیات داوران به نوعی با استفاده از عکس های حاضر و در گفتگویی متقابل با عکاسان عکس ها به تدریس جنبه های مختلف عکاسی پرداختند.
پایان بخش نشست ها و کارگاه های روز اول جلسه ی نقد و بررسی فیلم های نمایش داده شده در روز اول جشنواره با حضور طهماسب صلح جو و داریوش غریب زاده بود که علاوه بر حضور پر شمار علاقه مندان و فیلم سازان و بحث های جدی و داغ، میزان اهمیت و استقبال از این جشنواره برای فیلم سازان و علاقه مندان به نحوی بود که جلسه بیش از یک ساعت از زمان تایین شده طول کشید و حتی بعد از ترک محل برگزاری نشست، فیلم سازان در محوطه ی مجتمع فرهنگی 9 دی شهر بوشهر به بحث و گفتگو با صلح جو و غریب زاده پرداختند.
از فیلم های مطرح شده در این نشست که بیشترین میزان بحث های و تبادل نظرها پیرامون آنها شکل گرفت می توان به فیلم کمی با من حرف بزن به کارگردانی امین محمدی، دوما به کارگردانی سجاد ایمانی، نگاه بیکران به کارگردانی آسیه هاشم زاده و قرمز، مارمولک و آقا و خانم اسمیت به کارگردانی حسن خمسه اشاره کرد. بحث پیرامون این فیلم ها که گاه با مخالفت و نقدهای جدی همراه می شد در فضایی کاملا دوستانه و بدون تنش صورت گرفت و فیلم سازان با ارائه تجربیات خود در مراحل ساخت فیلم هایشان به نوعی ناخواسته جلسه ی نشست را بدل به کارگاه آموزش برای خود و حاضران کردند.
در ادامه برگزاری یازدهمین جشنواره ی منطقه‌ای انجمن سینمای جوانان – لیان و در روز دوم برگزاری جشنواره اردوی عکاسی از لنگرگاه و اسکله ی تخلیه و بارگیری اداره ی بندر همراه با اساتید عکاسی از ساعت 8:30 الی 12، کارگاه تخصصی کاربرد جلوه های ویژه در فیلم کوتاه با حضور آقای جواد رمضانی از ساعت 10:30 الی 12:30، اردوی عکاسی از خط ساحلی بوشهر از ساعت 15 الی 17:30، کارگاه تخصصی عکس با نمایش فیلم عکس ناتمام: بهمن جلالی با حضور کارگردان و آقای اسعد نقشبندی از ساعت 19:30 الی 22 و در نهایت نشست نقد و بررسی فیلم های به نمایش در آمده در روز دوم از ساعت 19 الی 20:30 برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها