جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

فیلمسازان حاضر در ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» دیدگاه‌هایشان را نسبت به برگزاری جشنواره بیان داشتند.
به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» حمایت از تولیدات بعدی برگزیدگان جشنواره از جمله نکات مثبتی است که بیشتر فیلمسازان حاضر در جشنواره به آن اشاره می‌کنند.
لقمان خالدی با مستند مشترک مورد نظر در بخش مسابقه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» حضور دارد.
وی در مورد موضوع این مستند توضیح داد: این مستند در باره موبایل و چگونگی عکس‌العمل جامعه سنتی در مقابل یک شی مدرن است.
خالدی که سال گذشته با مستند و من مسافرم لوح افتخار بهترین مستند جشنواره را دریافت کرده بود؛ رویش را جشنواره‌ای موثر خواند و افزود: وجود جشنواره همیشه باعث می‌شود فیلمسازها هدفمندتر برای آن فیلم بسازند. خصوصا که موضوع این جشنواره مذهبی است و وقتی اهداف جشنواره مشخص است، فیلمسازها در جهت آن هدف فیلم می‌سازند.
وی کیفیت فیلم‌های این دوره را بالاتر از دوره‌های گذشته دانست و ادامه داد: در دو سانسی که فیلم دیدم، احساس می‌کنم فیلم‌های این دوره رویش به لحاظ تکنیک و مفهوم نسبت به دوره‌های گذشته کیفیت بهتری دارند.
علیرضا دهقان یکی دیگر از فیلمسازان حاضر در رویش ششم است.
وی در دوره چهارم رویش جایزه بهترین پژوهش مستند را برای مستند نخل درخت زندگی دریافت کرده و امسال به عنوان مهمان در جشنواره حضور دارد.
دهقان رویش را حامی فیلمساز می‌‌خواند و ادامه می‌دهد: یکی از ویژگی‌های جشنواره رویش این است که فیلمسازان را رها نمی‌کند. فقط به برگزیدگانش جایزه نمی‌دهد بلکه از آنها طرح، ایده و فیلمنامه می‌خواهد و از تولیدات بعدی‌شان حمایت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه جشنواره رویش در هر دوره حرفه‌ای تر می‌شود افزود: رویش جزو معدود جشنواره‌هایی است که در هر دوره بهتر از دوره گذشته عمل می‌کند و سیر صعودی پیش گرفته است.
اما ایرادی که می‌توان به این دوره جشنواره گرفت این است که سطح کیفی فیلم‌ها به نظرم نسبت به دوره‌های گذشته پائین‌تر است. که البته شاید این بیشتر به افت کیفیت تولیدات کوتاه برمی‌گردد و نه جشنواره رویش.
امیر مهران در این دوره با انیمیشن موج‌های گمشده در بخش مسابقه ششمین رویش حضور دارد.
این انیمیشن درباره پیرزن و پیرمردی است که در یک آپارتمان تنها زندگی می‌کنند. پیرزن از پیرمرد بداخلاق نگه‌داری می‌کند اما سرانجام روزی او را تنها می‌گذارد.
مهران در جشنواره رویش حضور فعالی داشته است. وی در دوره گذشته با شهر خاموش جایزه بهترین انیمیشن و در دوره چهارم رویش با مسیر سرد خون جایزه بدیع‌ترین فیلم جشنواره را دریافت کرده است.
امیر مهران با اشاره به موضوعیت جشنواره گفت: باتوجه به موضوع جشنواره بهتر است مسئولان با نگاه بازتری به فیلم‌ها نگاه کنند. نه اینکه با یک نگاه بسته به مقوله دین بپردازیم و مستقیم فرایض دینی را به نمایش بگذاریم. خیلی از اتفاقات زندگی ما تحت تاثیر مسائل دینی است و جشنواره با نگاه بازتر به مسائل دینی می‌تواند فیلم‌های بیشتری داشته باشد.
وی سطح کیفی فیلم‌های این دوره را پائین‌تر از دوره‌های گذشته دانست و افزود: در مقایسه با دوره‌های گذشته سطح کیفی فیلم‌ها در این سه چهار سانسی که فیلم دیدم پائین‌تر از دوره گذشته بوده است؛ اما در مقایسه با جشنواره‌های دیگر مانند جشنواره فیلم کوتاه تهران می‌توانم بگویم فیلم‌های رویش از سطح بهتری برخوردارند.
مهران حمایت مالی و معنوی از فیلم‌های بعدی برگزیدگان رویش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: حمایت مالی از تولیدات بعدی برگزیدگان رویش بسیار مثبت است و اگر اساسنامه جشنواره تغییر نکند این حمایت می‌تواند سال‌ها ادامه پیدا کند.
ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» با نمایش فیلم‌ها در سینما هویزه مشهد در حال برگزاری است.
برگزیدگان این جشنواره طی مراسمی پنجشنبه ششم آبان‌ماه ساعت 18 در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد معرفی می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» از مادر و همسر سلمان هراتی تقدیر شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این تقدیر به بهانه حضور مستند من پشت این دریچه چشم براهم به کارگردانی جواد توانا در جشنواره صورت گرفت.
 • هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» کلیه هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی عبدالرحمان پرداخت شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند جنایت در سکوت ساخته بهروز نورانی‌پور ‌تندیس بهترین مستند ششمین جشنواره فیلم دینی رویش را دریافت کرد.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش پس از بررسی 47 فیلم راه یافته به بخش مسابقه جشنواره آرای خود را اعلام کرد.
 • جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» امروز طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد به کار خود پایان می‌دهد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امسال ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش همزمان با خراسان رضوی در 14 استان کشور و 11 کشور دیگر نیز برگزار شد.
 • مهکام: ساخت فیلم دینی نیاز به تذهیب نفس دارد

  حسین مهکام معتقد است که سینمای دینی نیازمند تذهیب نفس و شناخت خود فیلمساز دینی است و بدون این فاکتورها فیلم در خور توجهی تولید نخواهد شد.
آخرین خبرها