اسکویی: کارگاه‌های رویش فیلمسازان را هدفمند می‌کند

عضو هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش گفت: کارگاه‌های تخصصی جشنواره رویش اهمیت زیادی دارند چون در این کارگاه‌، فیلمسازان نگاهشان را پیدا کرده و آثاری با ساختار درست و حرفه‌ای و با هدف تولید می‌کنند که نه تنها در جشنواره رویش، که در تمام دنیا، خواهند درخشید.        
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مهرداد اسکویی مستندساز و عضو هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» درباره وضعیت آثار شرکت کننده در این دروه از جشنواره گفت: اگر به سیر حرکت جشنواره رویش از اولین دوره تا امسال که ششمین دوره آن برگزار می‌شود، نگاه کنیم، شاهد تغییرات کیفی و کمی آن خواهیم بود. این تغییرات از چند جهت قابل بررسی هستند یکی اینکه، جشنواره رویش، سال به سال در حال ترمیم خود است. به طوریکه بخش‌های غیر ضروری حذف و بخش‌های مهم دیگری به آن اضافه می‌شود. برای مثال در اولین دوره رویش، بخش طرح یا ایده وجود داشت که بعدا حذف شد به دلیل اینکه ارزش یک ایده، وقتی مشخص می‌شود که تبدیل به فیلم شده باشد.
وی افزود: موضوع دیگری که «رویش» را به سمت کیفی شدن سوق داده این است که موضوعات مطرح شده در فیلم‌ها، لایه لایه و عمیق تر شده و فیلمسازان از پرداختن به مضامین سطحی دوری کرده‌اند. سال‌های قبل فیلم‌های زیادی درباره واقعه عاشورا ساخته شد ولی هیچ کدام نگاهی عمیق به این مقوله نداشتند ولی هوشمندی چینش هیات انتخاب و رد چنین آثاری، موجب شد فیلمسازان توجه بیشتری به جدیت جشنواره «رویش» داشته باشند.
عضو هیات داوران جشنواره‌های دوم، چهارم، پنجم و ششم  ادامه داد: در اغلب جشنواره‌ها حدود 50 اثر به بخش مسابقه راه پیدا می‌کنند ولی جشنواره رویش به سمت انتخاب های محدود و حذف فیلم‌های ضعیف رفته است که این امر به افزایش سطح کیفی این جشنواره کمک کرده است.
اسکویی درباره آثار ارسال شده در این دوره از جشنواره رویش بیان کرد: امسال در بعضی از بخش‌ها، قدرتی که درفیلم های سال‌های قبل وجود داشت، دیده نمی شود که شاید علت آن نبود تمرکز کافی فیلمسازان باشد ولی با این وجود آثار خیلی خوبی نیز در بین فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه جشنواره ششم رویش به چشم می‌خورد.
این مستندساز و عکاس خاطرنشان کرد: اتفاق خوب دیگری که امسال افتاد برگزاری کارگاه‌های تخصصی در مناطق چهارگانه کشور بود. تا قبل از این ورک شاپ‌هایی که برگزار می‌شد بیشتر جنبه نشست‌های آموزشی و تدریس داشت ولی امسال فیلمسازان فیلم‌های تولیدی خود را که مرحله تدوین نهایی را می گذراندند را به کارگاه‌ها آورده و آثارشان مورد بررسی قرار گرفت و اشکالات و نواقص فیلم‌های آنها قبل از ورود به جشنواره، با مشورت مدرسان کارگاه‌ها برطرف شد. وی ادامه داد: قرار است این کارگاه‌ها در سال‌های آینده در قالب طرح از ایده تا فیلم برگزار شود و تمام نکات و جزئیات مهم هر فیلم از زمان طرح تا فیلم نامه، پیش تولید، تولید و پس تولید، در چند ورک شاپ مورد بررسی قرار گیرند.
اسکویی برگزاری چنین کارگاه هایی را خیلی بزرگتر و بااهمیت‌تر از برگزاری جشنواره عنوان کرد و افزود: زمانی که فیلمسازان نگاهشان را پیدا کنند و فیلم‌هایی با ساختار درست و اصولی بسازند، نه تنها در جشنواره رویش می‌درخشند بلکه در دنیا نیز مورد تحسین قرار خواهند گرفت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» از مادر و همسر سلمان هراتی تقدیر شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این تقدیر به بهانه حضور مستند من پشت این دریچه چشم براهم به کارگردانی جواد توانا در جشنواره صورت گرفت.
 • هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» کلیه هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی عبدالرحمان پرداخت شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند جنایت در سکوت ساخته بهروز نورانی‌پور ‌تندیس بهترین مستند ششمین جشنواره فیلم دینی رویش را دریافت کرد.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش پس از بررسی 47 فیلم راه یافته به بخش مسابقه جشنواره آرای خود را اعلام کرد.
 • جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» امروز طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد به کار خود پایان می‌دهد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امسال ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش همزمان با خراسان رضوی در 14 استان کشور و 11 کشور دیگر نیز برگزار شد.
 • جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

  جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

  فیلمسازان حاضر در ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» دیدگاه‌هایشان را نسبت به برگزاری جشنواره بیان داشتند. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» حمایت از تولیدات بعدی برگزیدگان جشنواره از جمله نکات مثبتی است که بیشتر فیلمسازان حاضر در جشنواره به آن اشاره می‌کنند.
آخرین خبرها