مصلحی: جای یک شبکه ویدیویی فیلم کوتاه خالی است

نشست دبیر پنجمین جشنواره فیلم رویش با فیلمسازان ساعتی پیش با حضور مجید مصلحی، حسن نجفی عضو هیات انتخاب و علی قربانی مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره برگزار شد.
به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجید مصلحی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های مختلف رویش گفت: ما در جشنواره رویش حمایت از تولید انیمیشن را در دستور کارمان قرار داده‌ایم. در این دوره 10 انیمیشن با حمایت مادی حوزه هنری برای حضور در رویش ششم تولید خواهند شد.
وی افزود: ما در جشنواره رویش توجه ویژه‌ای به مقوله فیلمنامه داریم. چون معتقدیم اگر فیلمنامه خوب نباشد هر چقدر هم که فیلم کارگردانی خوبی داشته باشد باز هم دچار مشکل است. بنابراین تصمیم داریم فیلمنامه‌های برگزیده رویش را در اسرع وقت به چاپ برسانیم.
دبیر جشنواره رویش درباره انتخاب و داوری آثار توضیح داد: ما سعی کردیم در انتخاب و داوری آثار رویش یک نظام عدالت‌گونه را رعایت کنیم. چند پارامتر را در اختیار اعضای هیات انتخاب و داوری گذاشتیم تا فیلم‌ها را بر آن مبنا بسنجند. حق فیلمسازان است که فیلم‌هایشان را داورانی صاحب‌نام و باتجربه داوری کنند و من فکر می‌کنم یکی از اعتبارات رویش استفاده از افراد صاحب توانمندی در این ضمینه است.
وی از ارائه کارنامه به فیلمسازان خبر داد و افزود: برای اولین‌بار در رویش برای فیلمسازان کارنامه صادر می‌کنیم. چون به اعتقاد ما فیلمسازان حق دارند جنبه‌های مثبت و منفی فیلم‌هایشان را بدانند.
مصلحی در ادامه سخنانش گفت: در ایران سالانه بالغ بر 3000 فیلم کوتاه تولید می‌شود که باید مشخص شود متولی خرید و فروش این فیلم‌ها کیست؟ آیا ما نمی‌توانیم در سینماها پیش از اکران فیلم‌های بلند، فیلم‌های برگزیده کوتاه را نمایش دهیم؟ آیا رسانه ملی نمی‌تواند این فیلم‌ها را به نمایش بگذارد؟ آیا جای یک شبکه ویدیویی فیلم کوتاه خالی نیست؟
این شبکه ویدیویی می‌تواند به معرفی فیلم‌های برتر کمک کند. ما در دبیرخانه جشنواره رویش می‌توانیم این کار را آغاز کنیم.
در ادامه جلسه حسن نجفی عضو کمیته انتخاب جشنواره طی سخنانی گفت: ما در هیات انتخاب قرار بود 70 فیلم را برای حضور در جشنواره انتخاب کنیم اما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است 42 فیلم به این جشنواره راه پیدا کنند. وقتی این قضیه را با دبیر جشنواره مطرح کردیم ایشان به راحتی نظرات ما را پذیرفتند و این اتفاق افتاد.
وی ادامه داد: برای انتخاب آثار رویش ما معیارهای خاص خودمان را داشتیم. به بحث الگوسازی و پنج دوره گذشته جشنواره توجه داشتیم. اما در نهایت اگر هر اشتباهی در انتخاب فیلم‌ها هست، من از طرفم هیات انتخاب برعهده می‌گیرم.
امیدوارم از این جشنواره چهره‌های جدید کشف و به سینما معرفی شوند.
در ادامه جلسه فیلمسازان حاضر به بیان نقطه نظرات خود در خصوص نقاط قوت و ضعف‌های جشنواره پرداختند.
محمدرضا فرزاد که با مستند گم و گور در رویش حضور دارد گفت: پیش از این در جشنواره مستند کیش به مدیریت کامران شیردل فضای خوبی میان فیلمسازان، هیات انتخاب و داوری بود. در تمام طول جشنواره اعضای هیات انتخاب و داوری جشنواره با فیلمسازان گفت‌وگو می‌کردند و حضور داشتند. دوستی‌های خوبی در آن جشنواره شکل گرفت و بسیاری از فیلمسازان از آن جشنواره به سینما معرفی شدند. بعد از مدت‌ها من چنین فضایی را در رویش دیدم. جشنواره به آن چیزی که اعلام کرده بود، عمل کرد. فیلم‌ها به موقع نمایش داشتند و این احترام قائل شدن به فیلمسازان است.
پس از آن سالم صلواتی دیگر فیلمساز حاضر در جشنواره گفت: رویش من را به شوق آورد. مواردی که متاسفانه مثلا پس از سال‌ها در جشنواره فیلم کوتاه تهران که جشنواره الف است رعایت نمی‌شود؛ در رویش عملی شد.
از زمان فراخوان تا به حال که در واقع به نوعی پیش تولید کار محسوب می‌شود، جشنواره به خوبی عمل کرده است. فقط نقدی که به جشنواره دارم در خصوص عرضه است.
وقتی سالن‌های کم‌مخاطب رویش را دیدیم، دلم گرفت. احساس می کنم حضور مردم مشهد به دلیل عدم تبلیغات گسترده کمرنگ بود. حیف است ما در چنین جشنواره‌ای مخاطب را که بخش اساسی کار است، نداشته باشیم.
در ادامه این بحث میترا مهتریان سردبیر ماهنامه فیلم کوتاه نیز طی سخنانی گفت: نهادی مانند «موسسه رسانه‌های تصویری» که ادعای کار فرهنگی دارد، باید فیلم کوتاه را به خانه‌های مردم بیاورد و به آنها بشناساند تا در جشنواره‌ای مانند رویش مردم با شناخت درست از فیلم کوتاه به خودی خود در جشنواره شرکت کنند. 
در ادامه جلسه نیز دیگر حاضران و فیلمسازان نقطه نظرات مختلف خودشان را در خصوص جشنواره رویش مطرح کردند.
پنجمین جشنواره فیلم «رویش» با حضور رئیس و مدیران حوزه هنری و فیلمسازان شركت‌كننده و نیز با تقدیر از یكی از فیلمسازان مطرح كشور و تجلیل از برگزیدگان، پنجشنبه 12 آذر در مشهد پایان می‌یابد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان پنجمین رویش معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین رویش معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی رویش طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیما مشهد معرفی شدند. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این مراسم حسن بنیانیان رئیس حوزه هنری طی سخنانی گفت: از امروز خودمان را برای برگزاری رویش ششم آماده می کنیم. امیدواریم از سال آینده کشورهای اسلامی را برای حضور در این جشنواره دعوت کنیم و بتوانیم فیلم‌های همه مسلمانان جهان را در خراسان داوری کنیم.
 • مصلحی: توجه به نگاه مخاطب یکی از اهداف جشنواره پنجم بود

  مصلحی: توجه به نگاه مخاطب یکی از اهداف جشنواره پنجم بود

  مجید مصلحی، دبیر پنجمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی «رویش» با مثبت ارزیابی کردن سطح کیفی جشنواره پنجم، توجه به نوع نگاه مخاطب را یکی از دلایل مهم برای انتخاب آثار در کنار محتوی، مضمون و تکنیک آثار دانست. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مصلحی ضمن مقایسه جشنواره پنجم، با دوره‌های پیشین این جشنواره، گفت: در دوره‌های پیشین، نگاه فیلمسازان به مسائل دینی در پرداختن به نمادها و مناسک ظاهری دین خلاصه می‌شد.
 • اکران آثار جشنواره «فیلم رویش» در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

  همزمان با آغاز جشنواره فیلم رویش در کشور ، اکران آثار برتر جشنواره فیلم رویش در چهارمحال و بختیاری از سوی حوزه هنری در سینما بهمن شهرکرد روز سه شنبه آغاز شد.
 • برنامه کامل روز سوم پنجمین جشنواره «فیلم رویش»

  برنامه کامل روز سوم پنجمین جشنواره «فیلم رویش» چهارشنبه 11 آذر اعلام شد.
 • برنامه نشست‌های تخصصی رویش اعلام شد

  برنامه نشست‌های تخصصی رویش اعلام شد

  در حاشیه سومین روز از برگزاری پنجمین جشنواره فیلم رویش نشست‌های تخصصی با حضور حسن بنیانیان رییس حوزه هنری و مجید مصلحی دبیر جشنواره برگزار خواهد شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد اطلاع رسانی رویش، نشست فیلمسازان و فیلمنامه‌نویسان و همچنین كارگاه تخصصی كارشناسان مسئول هنرهای تصویری حوزه هنری استان‌ها از جمله برنامه‌های این جشنواره است.
آخرین خبرها