سیدین‌نیا: رویش محملی برای شناخت نیروهای مستعد باشد

اثری که بتواند روح تعالیم دینی را در بستری هنرمندانه و تصویری بیان کند، فیلم دینی است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» سیدمهدی سیدین‌نیا در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی پنجمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش ضمن بیان مطلب فوق گفت: جشنواره رویش برغم قوت‌ها و کاستی‌هایی که در دوره‌های قبل داشته است، گام مثبتی در جهت جریان‌سازی فیلم کوتاه برداشته است.
به طور طبیعی برگزاری این جشنواره در ایجاد انگیزه فیلمسازان برای تولید آثار دینی موثر خواهد بود. لیکن این جشنواره باید محملی باشد برای شناخت نیروهای جوان و مستعد و بهره‌گیری مراکز استانی حوزه هنری از این نیروها در جهت تولید آثار ارزشی کیفی.
وی افزود: در حال حاضر عمده ارتباط فیلمسازان استان از طریق حوزه هنری انجام می‌گیرد، در حالی‌که اگر برنامه مدون و مستمری از سوی دبیر خانه دائمی جشنواره برای این منظور اختصاص یابد، منجر به نتایج افزونتری خواهد شد.
رییس حوزه هنری استان اصفهان در خصوص برگزاری کارگاه‌های آموزشی رویش در استان‌ها گفت: در صورتی‌که سطح علمی کارگاه‌های آموزشی با میزان توانمندی علمی و عملی شرکت‌کنندگان در آنها متناسب باشد و این کارگاه‌ها از یک سیر علمی و مستمر برخوردار باشند و شرکت‌کنندگان نیز ثبات داشته باشند، بهره وری موثرتری خواهد داشت.
وی سطحی‌نگری و خرافه‌سازی که از عدم بضاعت علمی و جوزدگی حاصل می‌شود را به عنوان مهمترین آفتی دانست که می‌تواند یک فیلمساز فیلم دینی را تهدید کند.
سیدین‌نیا حضور این جشنواره در کنار بارگاه ثامن الحجج را مثبت ارزیابی کرد و افزود: میزبانی دایمی شهر مشهد، تصمیم مناسبی است. معمولا در جهان، جشنواره‌ها را به شهر میزبان آن می‌شناسند و ثبات در این میزبانی، ثبات و حرکت رو به رشد جشنواره را باعث می‌شود و دیگر اینکه با وجود مرقد مطهر ثامن الحجج (ع)، انگیزه حضور در این شهر و جشنواره آن همواره برای اهالی این سرزمین و از جمله هنرمندان وحود دارد و تکراری نخواهد شد.
وی به دو پیشنهاد سازنده در مورد این جشنواره اشاره کرد و افزود: اولین پیشنهاد بنده ایجاد ساز و کار مناسب برای فروش آثار تولیدی به نهادها و سازمان‌های پخش فیلم کوتاه است تا جشنواره فقط محلی برای نمایش آثار و تقدیر از برخی افراد نباشد بلکه این انگیزه برای فیلمسازان وجود داشته باشد تا آثارشان در معرض دید و خرید بنگاه‌های مربوطه قرار گیرد و یا اینکه سفارش تولید به آنها داده شود.
و دوم اینکه فیلمسازان برتر و یا مستعد پس از برگزاری جشنواره رها نشوند بلکه با ارتباط مستمر و کارآفرینی لازم، مسیر حرکتی آنها را به سوی کمال و پیشرفت مدیریت شود.
پنجمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش 9 تا 12 آذرماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا 20 مهرماه مهلت دارند آثارشان را به دبیرخانه جشنواره واقع در: تهران، تقاطع خیابان حافظ و سمیه، حوزه هنری تحویل دهند. همچنین قواعد و فرم ثبت‌نام اینجا قابل دسترس است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان پنجمین رویش معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین رویش معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی رویش طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیما مشهد معرفی شدند. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این مراسم حسن بنیانیان رئیس حوزه هنری طی سخنانی گفت: از امروز خودمان را برای برگزاری رویش ششم آماده می کنیم. امیدواریم از سال آینده کشورهای اسلامی را برای حضور در این جشنواره دعوت کنیم و بتوانیم فیلم‌های همه مسلمانان جهان را در خراسان داوری کنیم.
 • مصلحی: جای یک شبکه ویدیویی فیلم کوتاه خالی است

  مصلحی: جای یک شبکه ویدیویی فیلم کوتاه خالی است

  نشست دبیر پنجمین جشنواره فیلم رویش با فیلمسازان ساعتی پیش با حضور مجید مصلحی، حسن نجفی عضو هیات انتخاب و علی قربانی مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره برگزار شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجید مصلحی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های مختلف رویش گفت: ما در جشنواره رویش توجه ویژه‌ای به مقوله فیلمنامه داریم.
 • مصلحی: توجه به نگاه مخاطب یکی از اهداف جشنواره پنجم بود

  مصلحی: توجه به نگاه مخاطب یکی از اهداف جشنواره پنجم بود

  مجید مصلحی، دبیر پنجمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی «رویش» با مثبت ارزیابی کردن سطح کیفی جشنواره پنجم، توجه به نوع نگاه مخاطب را یکی از دلایل مهم برای انتخاب آثار در کنار محتوی، مضمون و تکنیک آثار دانست. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مصلحی ضمن مقایسه جشنواره پنجم، با دوره‌های پیشین این جشنواره، گفت: در دوره‌های پیشین، نگاه فیلمسازان به مسائل دینی در پرداختن به نمادها و مناسک ظاهری دین خلاصه می‌شد.
 • اکران آثار جشنواره «فیلم رویش» در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

  همزمان با آغاز جشنواره فیلم رویش در کشور ، اکران آثار برتر جشنواره فیلم رویش در چهارمحال و بختیاری از سوی حوزه هنری در سینما بهمن شهرکرد روز سه شنبه آغاز شد.
 • برنامه کامل روز سوم پنجمین جشنواره «فیلم رویش»

  برنامه کامل روز سوم پنجمین جشنواره «فیلم رویش» چهارشنبه 11 آذر اعلام شد.
آخرین خبرها