عکس از یلدا ذبیحی

نشست آسیب‌شناسی جشنواره «پروین اعتصامی» برگزار شد

نشست آسیب‌شناسی چهار سال گذشته جشنواره «پروین اعتصامی» با حضور مازیار رضاخانی مدیر جشنواره و رضا درستکار روز گذشته برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» رضاخانی در ابتدای این نشست گفت: مهم‌ترین سوال من این است که چرا جشنواره این‌قدر خلوت است؟ آيا زمان یا مکان برگزاری جشنواره مناسب نیست؟ ما در این جشنواره رضا درستکار را که یکی از منتقدان صاحب تالیف و اندیشه هستند برای نقد آثار داریم اما فیلمسازها در جلسات نقد و بررسی فیلم‌هایشان شرکت نمی‌کنند.
وی ادامه داد: ما به عنوان برگزارکنندگان تمام تلاش‌مان را برای تبلیغ و شناساندن جشنواره کرده‌ایم. تبلیغات زیادی در مطبوعات برای جشنواره شده است. تیزر تلویزیونی ما از امروز پخش می‌شود. بنرهای ما دور 10 میدان اصلی شهر هست. اما باز این جشنواره مخاطب ندارد. ما واقعا می‌خواهیم بدانیم اشکال‌مان کجاست؟
در ادامه جلسه رضا درستکار اظهار داشت: دلیل اینکه چرا این جشنواره مخاطب ندارد را به نظرم باید در مدیریت کلان جستجو کرد. ضعف شناخت در حوزه مبانی سینما در مدیریت کلان وجود دارد.
مدیرها به فیلمسازان نشانی‌های غلط می‌دهند. فیلمسازان ما الان فقط فیلم می‌سازند که جایزه بگیرند. مدیریت غلط یک نوع نگاه جشنواره‌ای را بین فیلمسازان ترویج داده است.
وقتی فیلمی در اولین جشنواره‌ سال جایزه می‌گیرد تا آخرین جشنواره به همان فیلم جایزه می‌دهند و فرصتی برای دیده شدن سایر فیلم‌ها باقی نمی‌گذارند. فیلمسازی که برای جایزه فیلم بسازد راه را اشتباه رفته است.
درستکار افزود: متاسفانه ترویج نگاه‌های مدیریتی غلط و جوایز برخی جشنواره‌ها باعث شده برخی فیلمسازان خودشان را بالاتر از بقیه ببینند و کمتر برای تماشای دیگر فیلم‌ها بیایند. در حالی که مثلا در جشنواره کن که من چهار سال مداوم در آن حضور داشتم فیلمسازها و منتقدها همه در ساعات معین خودشان برای نمایش فیلم‌ها می‌آمدند.
نگاه ما به سینما غلط است. مدیران ما شناخت درستی از سینما ندارند. حتی برخی از آنها اصلا فیلم‌های تولیدی خودشان را هم نمی‌بینند. الان فرهنگ جایزه سالاری مد شده است. جایزه شده متر و معیار.
مازیار رضاخانی در ادامه بیان داشت: سال گذشته در آسیب‌شناسی که ما داشتیم برخی دوستان پیشنهاد دادند که ما یک مراسم افتتاحیه برای جشنواره بگیریم و فیلمسازان را دعوت کنیم.
امسال برای نخستین‌بار ما این مراسم را به بهترین شکل ممکن برگزار کردیم. که استقبال خوبی هم شد اما باز در زمان برگزاری جشنواره ما مخاطب نداریم و واقعا می‌خواهیم بدانیم ایرادمان چیست؟
درستکار در پایان گفت: من فکر می‌کنم جشنواره «پروین اعتصامی» برآیند واقعی جشنواره در ایران است نه آن چیزی که مثلا در جشنواره «سینما حقیقت» دیده‌اید.
فیلمساز باید خودش راهش را پیدا کند. فیلم خوب مطرح می‌شود و زمین بی‌حجت نمی‌ماند.
چهارمین جشنواره پروین اعتصامی با حمایت و پشتیبانی معاونت سینمایی، نهاد ریاست جمهوری، سازمان فرهنگی هنری، بانک اقتصاد نوین، سازمان ملی جوانان، حوزه هنری، دفتر طرح‌های عمران سازمان ملل متحد در ایران، شبکه چهارم سیما و پایگاه خبری فیلم کوتاه تا ۵ دی‌ماه در خانه هنرمندان ایران برپا خواهد بود و مراسم اختتامیه این جشنواره ۶ دی‌ماه برگزار خواهد شد.
دسترسی به سایت این جشنواره در آدرس: http://www.parvineff.ir امکان‌پذیر است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها