محمدی: لحظه‌های عاشورایی بسترساز تعامل حوزه‌ و سینما

سوگواره لحظه‌های عاشورایی بسترساز تعامل هرچه بیشتر حوزه و سینما است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی، یک تهیه کننده سینما با بیان اینکه به تصویر کشیدن مفاهیم عاشورایی موجب آبرو و عزت سینماست گفت: سوگواره لحظه‌های عاشورایی بسترسازی مناسبی در جهت تعامل هرچه بیشتر حوزه و سینما به شمار می‌رود.
منوچهر محمدی، تهیه کننده سینما در خصوص ضرورت تولیدات عاشورایی اظهار داشت: عاشورا یک اتفاق بزرگ در عالم است که از هر زاویه‌ای بدان بنگریم با اینکه ممکن است از نظر ظاهر تکراری به نظر برسد ولی هر سال نو به نو می‌شود و در این نو شدن خیرات و برکات بسیاری نهفته است.
وی با بیان اینکه خون شریف امام حسین(ع) ضامن بقای اسلام از آن زمان تا امروز و آینده خواهد بود ادامه داد: ما هنرمندان باید سعی کنیم در حد توان به بسترهایی که موجب بهره‌مندی هرچه بیشتر از این خوان گسترده است، نزدیک شویم.
محمدی با اشاره به برگزاری دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی تصریح کرد: هنرمندان و به ویژه سینماگران ما باید در جهت تولید آثاری که بتواند پیام عاشورا را در ساخت‌ها و اشکال مختلف نه تنها به عالم تشیع بلکه به اقوام و ملل مختلف منتقل کند گام بردارند.
تهیه‌کننده فیلم طلاومس ابراز داشت: اگر همانگونه که این حادثه عظیم اتفاق افتاده است بتوانیم آن را به تصویر بکشیم اتفاق بزرگی است که باعث آبرو و عزت سینما و هنرمندان خواهد شد.
وی در ادامه به موانع تولیدات عاشورایی در سینما اشاره کرد و افزود: عظمت حماسه عاشورا در این جمله که «لا یوم کیومک یا اباعبدالله» به خوبی متجلی است و این عظمت از مواردیست که تاحدودی باعث می‌شود کارگردانان و فیلمسازان از پرداختن به این موضوع واهمه داشته باشند ولی در عین حال نمی‌تواند توجیهی برای عدم ورود به این عرصه باشد.
محمدی با بیان اینکه سینما نباید خود را صرفا در انعکاس وقایع روز عاشورا منحصر ببیند خاطرنشان کرد: یک فیلم عاشورایی می تواند برگرفته از تأثیری باشد که این حماسه بر روی مردم گذاشته است؛ آن اثر باید رنگ و بویی به صورت حسی از عاشورا داشته باشد تا بتواند بر مخاطب اثرگذار باشد.
تهیه کننده عصر روز دهم، با بیان اینکه ورود به عرصه ساخت و تولید در زمینه عاشورا و موضوعات مذهبی باید به اذن ائمه اطهار(ع) باشد، اظهار داشت: خود این بزرگواران باید اذن دخول دهند زیرا در غیر این صورت، اثر هنری یا یک اثر فرمایشی و دستوری می شود یا اثری بی‌روح و بی جان که تأثیر لازم را نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه هر کوششی در راه آشتی سینما و حوزه و تعامل روزافزون این دو ضرورت دارد، گفت: علیرغم همه شرایط خوبی که در جامعه فراهم است، حوزه هنوز وارد بحث و گفت و گو  در بسیاری از مباحث و مسائل نشده و برگزاری اینگونه سوگواره‌ها، بسترسازی مناسبی برای تعامل هرچه بیشتر و بهتر حوزه و سینما محسوب می‌شود.
گفتنی است دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی در بخش‌های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا بیستم فروردین روی لوح فشرده به نشانی مشهد، خيابان سنايي، میدان صاحبالزمان(عج)، مرکز فرهنگی تبلیغی شهید هاشمینژاد، گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی ارسال کنند.
گفتنی است دسترسی به فرم مقررات شرکت در سوگواره اینجا امکان پذیر است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • کارگاه تخصصی فیلمنامه‌نویسی در حاشیه لحظه‌های عاشورایی

  مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: کارگاه تخصصی فیلمنامه نویسی ویژه مبلغان هنرمند 30 و 31فروردین در مشهد برگزار می‌شود.
 • لحظه‌های‌عاشورایی حرکتی بالنده در فضای فرهنگی کشور

  لحظه‌های‌عاشورایی حرکتی بالنده در فضای فرهنگی کشور

  عضو هیات داوران سوگواره لحظه‌های عاشورایی این برنامه را حرکتی بالنده در فضای فرهنگی هنری کشور دانست و گفت: ادامه اینگونه برنامه ها می‌تواند در تغییر فضای سینمایی و ارتقا سواد بصری جامعه موثر باشد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، محمود عبدالحسینی رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: هر حرکتی در جهت ارتقا سواد بصری جامعه قابل حمایت، تشویق و تقدیر است.
 • سینمای عاشورا باید چگونه حسین شدن را به تصویر بکشد

  سینمای عاشورا باید چگونه حسین شدن را به تصویر بکشد

  پرویز شیخ طادی با تاکید براینکه هنرمندان باید با اهداف الهی و بومی پیش روند گفت: متاسفانه در اغلب موارد فضای عاشورا را فضای افسرده و تراژدی صرف معرفی می‌کنیم در حالی که اگر پویایی عاشورا و پتانسیلی که در آن وجود دارد را ملاک قرار دهیم بسیار اثربخش خواهد بود.
 • فرخنده‌کیش: مفاهیم عاشورایی نمود بارز سینمای دینی است

  فرخنده‌کیش: مفاهیم عاشورایی نمود بارز سینمای دینی است

  فرید فرخنده کیش، مدرس و پژوهشگر سینما گفت: قلت آثار فاخر مذهبی در سینما و عدم فرهنگسازی در این زمینه، موجب افت سلیقه مخاطبان در حد نمودهای کلیشه‌ای شده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، وی در خصوص برگزاری سوگواره سراسری لحظه‌های عاشورایی اظهار داشت: ظرف چند سال گذشته با حضور جشنواره‌های تخصصی سینمای دینی و به ویژه جشنواره رویش، این نگاه در سینما تقویت شده اما کافی نیست.
 • معرفی داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی

  معرفی داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی

  اعضای هیات داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، ابراهیم حاتمی‌کیا، سيدرضا ميركريمی و سيدعباس مير هاشمی در هیات داوران این سوگواره حضور دارند.
آخرین خبرها