جشنواره فیلم کوتاه «سرزمین زیتون» افتتاح شد

جشنواره فیلم کوتاه «سرزمین زیتون» صبح امروز با گلباران مزار شهدای اصفهان و برافراشتن پرچم فلسطین توسط کاروان هنرمندان و قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این جشنواره با حضور هنرمندان فیلمساز، عکاس و فیلمنامه نویس شرکت کننده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، مدیران انجمن سینمای جوانان ایران و مدیران و مسئولین شهر و استان اصفهان آغاز به کار کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، متن پیام محمدحسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

مسئله فلسطین و مبارزه با صهیونیسم به مثابه خطرناک ترین دشمنان جامعه بشری، اکنون مسئله اول جهان اسلام است و از این رو به جاست که همچنان مسئله اول هنرمندان متعهد مسلمان نیز باقی بماند. تعهد در هنر، آنجا که پای مسائل اصلی جامعه بشری به میان می‌آید، بهترین مجال را برای رشد و شکوفایی خواهد داشت به ویژه اگر به خوبی با مسئله خویش درگیر شود و ابعاد و زوایای آن را در یابد. برای ما مسلمین امروز، فلسطین ارزشمندترین تکه زمین است. جایی که در آن جمعی از بهترین بندگان خدا در مقابل کینه توزترین دشمنان بشریت و اسلام ایستاده‌اند و صرفا با تکیه بر نیروی ایمان خویش و بی‌آنکه از هیچ پشتیبانی مادی از آن جنس که در دنیای امروز موجب قدرت تلقی می‌شود، برخوردار باشند، تمام نقشه های دور و دراز دشمنان انسانیت را به خون خود شسته و محو کرده‌اند.
شرایطی چنین متعالی، بهترین بستر و مجال برای شکل‌گیری هنر قدسی است و همواره هم چنین بوده است. آنجا که ایثار و شهادت بدل به رفتار غالب و روحیه مستدام مردمان شود و حرکت به سوی خداوند هر مانع و ملاحظه‌ای را پیش چشم آنها خوار و بی‌مقدار کند، زیباترین و ناب‌ترین صحنه‌های تعالی روح انسانی – که وظیفه هنر متعالی جز بازتاب دادن آنها در قالب‌های گوناگون نیست – خلق خواهد شد، ما ارادتمندان اهل بیت عمری با آن جمله زینب کبری (س) زیسته‌ایم که چون از او پرسیدند حادثه کربلا را چگونه دیده است، گفت هیچ ندیده است الا شکوه و زیبایی.
اکنون نیز در صحنه‌هایی چون لبنان و فلسطین و در حالی که قساوت غاصبان و خیانت منافقان در اوج است هر روز زیبایی هایی بی اندازه باشکوه خلق می شود که باید آنها را کشف کرد و با بیان‌های هنری زیبا به مردم جهان که امروزه بیش از هر زمان دیگری تشنه حقیقتند عرضه کرد.
از این منظر جشنواره فیلم کوتاه «سرزمین زیتون» فرصتی بی‌مانند برای ادای دین به مبارزان و مجاهدان راه خداوند از رهگذر به تصویر کشیدن حالات و منتقل کردن پیام‌های آن مردان بزرگ است. من عمیقا بر این باورم که اگر هنرمندان متعهد سرزمین‌ها در صحنه مبارزه اهل ایمان با دشمنان حق در صحنه‌هایی چون لبنان و فلسطین اینک نظر کنند، ایده‌ها و حتی فرم‌هایی برای کار هنری خواهند یافت که نظیر آن در هیچ عرصه دیگری قابل مشاهده نیست. امید فراوان دارم که جشنواره فیلم کوتاه «سرزمین زیتون» گام نخست ورود به آن وادی باشد.
از تمام کسانی که زحمت تدارک این جشنواره را متقبل شده‌اند سپاسگزارم و تلاش آنها را به خاطر همت برای بسط هنر مقاومت ستایش می‌کنم.
 
جشنواره فیلم کوتاه «سرزمین زیتون» در مرکز فرهنگی و هنری استاد محمود فرشچیان و به صورت همزمان در کشورهای سودان و لبنان و نیز 29 استان کشور تا 16 اردیبهشت‌ماه ادامه دارد و در اولین روز برگزاری این جشنواره 40 فیلم کوتاه، مستند و پویانمایی در بخش‌های مسابقه، مقاومت و پایداری به نمایش درمی‌آید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها