فراخوان سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران

سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران، 24 آذرماه 1400 در تهران برگزار می‌شود.
به‌ گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط‌ عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، با هدف ایجاد بستر مناسب برای پژوهش‌های کاربردی و بر پایه باور به فیلم‌سازی اندیشه‌محور، «سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران» 24 آذرماه 1400 توسط انجمن سینمای جوان برگزار می‌شود. محور اصلی این دوره از همایش، سینمای تجربی است.

اهداف:
«سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران» در پیروی از باور به فیلم‌سازی اندیشه‌محور و با هدف ایجاد بستر مناسب برای پژوهش‌های کاربردی و در ادامه‌‌ دو تلاش پیشین انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می‌شود. این رویداد همچون سالیان گذشته می‌کوشد با تشویق اهالی قلم و سینما، شرایطی را فراهم آورد تا اندیشه‌های نو هرچه بیشتر در فضایی علمی و تخصصی مکتوب شوند و امید آن دارد تا آنچه به قلم درآمده، گره‌ای از کار فیلم‌سازان جوان بگشاید. از همین رو انجمن سینمای جوانان ایران باتوجه به پیشینه‌ی خود به عنوان بزرگترین متولی فیلم کوتاه در ایران، سومین گام از این رویدادِ کنش‌گر را آغاز نموده تا جریان محجور جستجوگری، پژوهش و نظریه‌پردازی در حوزه فیلم کوتاه رونق گیرد و پژوهش‌گران، استادان و دانشجویان، فیلم‌سازان، متخصصین امر و تمام علاقه‌مندان به فیلم کوتاه فرصت یابند در مقام نویسنده، مخاطب یا فیلم¬ساز با این جریان همراه شوند. امید است نظریات علمی منتج از این رویداد که برآمده از مطالعه، تأمل و تعمق هرچه بیشتر بوده و خواهد بود، بخشی از آسیب‌های وارد به سینمای کوتاه ایران را برطرف و راهکاری برای برون رفت از آن‌ها ارائه دهد.

محور اصلی همایش: سینمای تجربی
انتخاب موضوع سینمای تجربی به عنوان محور اصلی سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران به ضرورت جلب توجه پژوهشگران، فیلم‌سازان و نیز مترجمین نسبت به اهمیت این موضوع صورت گرفته است. از آنجا که کمبود تولید فیلم کوتاه تجربی در ایران می‌تواند ناشی از تأثیر کمبود محسوس منابع مکتوب باشد، همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران امیدوار است که مقالات پژوهشی محققین زمینه را برای افزایش تولید فیلم و تحقیق در این زمینه فراهم آورد.

موضوعات :
- فیلم‌های تجربی انتزاعی (Abstract Films)
- فیلم‌های نقاشی شده (Hand Painted Films)
- فیلم‌های بدون دوربین (Cameraless Films)
- انیمیشن تجربی (Experimental Animation)
- مستندهای تجربی( Experimental Documentary)
- فیلم‌های تجربی آرشیوی (Found-Footage Experimental Films)
- فوتو رمان (Photo Roman)
- ویدئوهای انتزاعی (Abstract Video)
- پدیدارشناسی فیلم کوتاه تجربی
- ادراک در فیلم کوتاه تجربی
- روایت شناسی فیلم کوتاه تجربی
- رسانه‌های جدید در فیلم کوتاه تجربی
- فیلم کوتاه تجربی و مسئله تفسیر
- فیلم کوتاه تجربی به مثابه ماده فرهنگی
- فیلم‌های آوانگارد
- فیلم‌های زیرزمینی آمریکا
- فیلم‌های تجربی ساختارگرا

 

بخش‌ها:
سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران در بخش‌های زیر پذیرش مقاله خواهد داشت:
1- مقالات پژوهشی (که حاصل پژوهش نویسنده/ نویسندگان بوده و مطابق با شیوه‌نامه اعلام شده از سوی دبیرخانه همایش به نگارش درآمده باشد) .این مقالات می‌تواند مستخرج از پایان‌نامه‌ها همراه با درج نام استاد راهنما به عنوان نویسنده دوم باشد.
2- جستارهای آزاد
3- ترجمه (مترجم باید در این بخش اصل مقاله را نیز ضمیمه ترجمه خود نماید)
توجه: هیچیک از این مقالات نباید پیش از این در نشریه‌ای منتشر شده و یا در کنفرانسی ارائه شده باشد.

داوری و جوایز
کلیۀ مقالات دریافت شده توسط کمیتۀ علمی همایش، بررسی و داوری شده و از میان آن‌ها تعدادی جهت ارائه در صحن همایش انتخاب می‌شوند. همچنین به سه مقالۀ منتخب (از مقالات پژوهشی)، جوایزی تعلق خواهد گرفت:
مقاله اول: ده میلیون تومان - مقاله دوم: هفت میلیون تومان و مقاله سوم: پنج میلیون تومان.


گاه‌شمار همایش:
اعلام فراخوان: چهارشنبه 16 تیر 1400
آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: ‌شنبه 30 مرداد 1400
اعلام چکیده مقالات پذیرش شده: چهارشنبه 10 شهریور 1400
آخرین مهلت ارسال مقالات کامل: چهارشنبه 12 آبان 1400
اعلام مقالات پذیرش شده برای ارائه: شنبه 29 آبان 1400
زمان برگزاری همایش: چهارشنبه 24 آذر 1400

نکات کلیدی:
• شرکت در همایش بر اساس سه بخش اعلام شده امکان‌پذیر است.
• داوری مقالات برای جوایز تعریف شده، تنها در بخش مقالات پژوهشی صورت می‌گیرد.
• لطفا قبل از ارسال آثار (چکیده و ...) شیوه‌نامه نگارش مقالات در سایت را به طور کامل مطالعه فرمایید (چنانچه مقالات مطابق با شیوه‌نامه‌ی تعریف شده نباشند، دبیرخانه همایش مسئولیتی برای ارائه‌ی آن‌ها به داوران ندارد)
• ثبت‌نام در همایش از طریق مراحل زیر صورت می‌گیرد:
1- مراجعه به آدرس اینترنتی festival.iycs.ir
2- تکمیل فرم تقاضای شرکت در همایش (1 الی 30 مرداد 1400)
3- آپلود چکیده و یا مقاله کامل
(توجه: هر اثر باید به صورت جداگانه در سایت ثبت شود) .
• کلیۀ مسؤولیت‌های حقوقی مرتبط با مقالۀ ارائه شده در همایش بر عهده نویسنده است.


اطلاعات بیشتر و تماس با دبیرخانۀ همایش:
سایت: festival.iycs.ir
تلفن: 86087603- 86084851
ایمیل: [email protected]


شیوه‌نامه نگارش مقالات پژوهشی برای دومین همایش ملی مطالعات فیلم کوتاه

1- همایش از پذیرش مقالات بیش از ۲۰ صفحه (۶۵۰۰ کلمه) معذور است.
2- همایش حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.
3- مقالات ارسال شده باید دارای بخش‌های زیر باشد:
الف. صفحه اول: عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی؛ نام نویسندگان به فارسی و انگلیسی (نام نویسنده عهده‌دار مکاتبات با ستاره مشخص شود)؛ رتبه علمی و نام مؤسسه متناظر هریک از نویسندگان به فارسی و انگلیسی؛ نشانی کامل نویسنده عهده‌دار مکاتبات شامل نشانی پیام‌نگار (پست الکترونیکی)
ب. صفحه دوم: عنوان کامل مقاله به فارسی؛ چکیده فارسی (حداکثر 300 کلمه با ذکر هدف و مسئله مقاله)؛ واژه‌های کلیدی (حداکثر پنج کلمه)؛ عنوان کامل مقاله به انگلیسی؛ چکیده انگلیسی (حداکثر 300 کلمه مطابق با چکیده فارسی)؛ واژه‌های کلیدی انگلیسی (حداکثر پنج کلمه)
ج. صفحات بعدی: شامل مقدمه (تعریف موضوع و مسئله، پرسش‌ها، فرضیه‌ها، روش و رویکرد تحقیق)؛ بدنه مقاله (بحث و بررسی)؛ نتیجه‌گیری و فهرست منابع؛ ضمایم
تبصره ۱: رسم‌الخط مقاله بر‌اساس دستور خط فرهنگستان زبان و ادب فارسی تنظیم شده باشد و رعایت نیم‌فاصله در تایپ الزامی است
تبصره ۲: جدول‌ها و شکل‌ها و قاب‌های انتخابی از فیلم‌ها باید دارای عنوان و درصورت نیاز، پانوشت ‌کامل در انتهای آن‌ها باشد
تبصره ۳: معادل لاتین اسامی و اصطلاحات و نیز توضیحات اضافی بر‌حسب شماره و استفاده برای اولین‌بار در پی‌نوشت آورده شود
تبصره ۴: ارجاعات در متن مقاله بین پرانتز (نام خانوادگی، سال: شمارة صفحه/ صفحات) نوشته شود. در مورد منابع غیر‌فارسی، مانند منابع فارسی عمل شود. نقل‌قول‌های مستقیم بیش از چهل واژه به‌صورت جدا از متن با تورفتگی (نیم‌ سانتی‌متر) از طرف راست (با قلم شمارة ۱۲) درج شود
تبصره ۵: نام کتاب‌ها و نام مجلات در داخل متن به‌صورت سیاه و مورب (قلم شمارة ۱۱) و نام «مقالات، شعرها و داستان‌های کوتاه» داخل گیومه قرار گیرد
4- شیوه نگارش منابع:
الف. کتاب: نام خانوادگی، نام (تاریخ انتشار). نام کتاب (با حروف مورب و سیاه، قلم شمارة ۱۱). نام و نام خانوادگی مترجم. جلد. نوبت چاپ. محل نشر: ناشر
ب. مقاله: نام خانوادگی، نام (سال انتشار مقاله). «نام مقاله». نام مجله و نام نشریة الکترونیکی (با حروف مورب و سیاه، قلم شمارة ۱۱). دوره. تاریخ مراجعه به سایت
ج. در مورد منابع لاتین نیز همین دستورالعمل رعایت شود
5- نحوه تایپ مقالات:
مقاله با استفاده از قلم بی نازنین۱۲ (در مقالات لاتین از تایمز ۱۱) تنظیم شود. شمارة صفحه در متن در پایین هر صفحه درج شود. فاصلة میان سطور ۵/۱سانتی‌متر باشد. تصاویر باید در فرمت Jpeg، با کیفیت تصویری dpi ۳۰۰ و یا ppi ۳۰۰ فرستاده شود و خوانا، روشن و دقیق باشد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها