ده نکته طلایی برای جذب سرمایه‌گذار در سینمای مستند

«پایگاه خبری فیلم کوتاه»: پیدا کردن یک تهیه‌کننده خوب و یک حامی مالی برای ساخت آثار هنری، یکی از پایه‌های اصلی فیلمسازی است. برای همین دانستن اصول کلی ارتباط با شرکت‌های سرمایه‌گذاری امروزه نکته مهمی است که فیلمسازان جوان باید با آن آشنایی داشته باشند.
«اوه یانسن» نماینده EDN در حاشیه جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» ده نکته طلایی برای جذب سرمایه‌گذار در سینمای مستند را بیان کرد.
مهم‌ترین چیزی که در به‌دست‌آوردن بودجه برای ساخت فیلم وجود دارد، نوشتن یک پروپوزال خوب و فرستادن آن برای سرمایه‌گذاران خارجی است. درواقع تهیه‌کنندگان خارجی زمانی به شما توجه می‌کنند که یک نوشته خوب از کارتان به آن‌ها ارایه کنید. در دنیای امروز شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، روزانه با انبوهی از پروپوزال‌ها روبه‌رو می‌شوند. درواقع کارگردان‌ها تلاش می‌کنند هر کدام با ارایه آن‌چه در ذهن دارند، نظر سرمایه‌گذار را جلب کنند. از طرف دیگر، سرمایه‌گذاران آن‌قدر در مورد فیلم‌های مختلف خوانده‌اند که همه چیز برای‌شان تکراری شده و خیلی سخت جذب موضوعی می‌شوند. در این بین، ایده‌ای برنده میدان است که حرف تازه‌ای ارایه کند. این ارایه البته خارج از چارچوب و قواعد نیست و دانستن ۱۰ نکته کلیدی می‌تواند به هر فیلمسازی کمک کرده تا در جذب سرمایه‌گذار موفق عمل کند.

یک/ در نوشتن زیاده‌روی نکنید
نخستین نکته در مورد نوشتن یک ارایه خوب، خلاصه‌نویسی است. درواقع شما باید یاد بگیرید چگونه آن‌چه در ذهن دارید را در دو صفحه بیان کنید و مدیریت کلمات را برعهده بگیرید. پس خیلی صریح، هدف‌تان را توضیح دهید و انتظار معجزه نداشته باشید، چون واقعیت این است که در دو صفحه معجزه‌ای رخ نمی‌دهد، بلکه تنها ممکن است جرقه‌ای در ذهن سرمایه‌گذار ایجاد کند. در یک ارایه خوب، نکات ظریفی وجود دارد که دانستن آن‌ها کمک مهمی به شما می‌کند. یکی از این نکات این است که مخاطب نوشته خود را خوب بشناسید. گاهی وقت‌ها شما پروپوزال را برای یک تهیه‌کننده می‌نویسید و گاهی‌وقت‌ها برای رییس یکی از شبکه‌های تلویزیونی، پس ادبیات و آن‌چه توضیح می‌دهید برای هر کدام از این افراد متفاوت است.

دو/ فیلم‌تان را خوب بشناسید
دومین نکته این است که حتما درباره فیلم بنویسید، نه موضوع کاری که می‌خواهید انجام دهید. درواقع فیلم را برای سرمایه‌گذار توضیح دهید و برایش بنویسید که قرار است چه اتفاق‎هایی در فیلم شما بیفتد، چه چیزهایی تغییر کند و چه حرفی در فیلم گفته شود. یکی از مشکلات اساسی همیشه این است که در صفحه اول معمولا توضیحاتی درباره فیلم داده نمی‌شود و چالش‌های فیلم پنهان می‌ماند، در صورتی‌که در فیلم مستند، چالش‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند.
سه/ عوامل کلیدی چه چیزهایی هستند؟
نکته سوم مربوط به مشخص‌کردن عناصر و عوامل کلیدی در فیلم می‌شود. شخصیت‌های اصلی، محوریت کار شماست. پس بسیار مهم است که سرمایه‌گذار متوجه شود فیلم شما قرار است شخصیت‌محور یا کاراکتر‌محور باشد. هر چقدر دقیق‌تر و عینی‌‌تر برخورد کنید و توضیح دهید، اثر بهتری ارایه می‌کنید.

چهار/یک ویژگی منحصربه‌فرد پیدا کنید
نکته چهارم را خوب به خاطر بسپارید. شما باید نکات منحصربه‌فرد در فیلم را توضیح دهید. اگر قرار باشد توضیحات شما هم مثل بقیه باشد، مطمئن باشید که هیچ تلنگری در سرمایه‌گذار ایجاد نمی‌کند. پس هر آن‌چه را فکر می‌کنید جزو ویژگی منحصربه‌فرد فیلم‌تان هست، بنویسید.

پنج/ در کلمات به کار برده اغراق نکنید
نکته پنجم مربوط به نوشتن احساسات در پروپوزال‌تان می‌شود. درواقع احساسات نقش مهمی در متقاعدکردن سرمایه‌گذار دارد، البته احساسات به این معنا نیست که برای مخاطب خط فکری تعیین کنید. خیلی وقت‌ها من با پروپوزال‌هایی روبه‌رو می‌شوم که ادبیات دلچسبی ندارند. مثلا این‌که در همان ابتدا می‌نویسند: این فیلم قرار است یک کار بزرگ در صنعت سینما انجام دهد یا شما را تحت‌تاثیر قرار دهد! اتفاقا وقتی من این جمله را می‌خوانم نسبت به فیلم یک دافعه پیدا می‌کنم و ترجیح می‌دهم از خواندنش صرف‌نظر کنم. یک کار هر اندازه هم که قرار است بزرگ باشد، نباید توسط فیلمساز، این‌گونه بیان شود. یک اثر به مرور زمان و با تاثیری که بر مخاطب می‌گذارد، عظمتش را نشان می‌دهد. پس به هیچ وجه از کلمات اغراق‌آمیز در ارایه‌تان استفاده نکنید.

شش/از پول حرف بزنید
نکته ششم مربوط به مساله مالی فیلم است. شما حتما باید یک برآورد مالی از کاری که قرار است بسازید ارایه کنید. این برآورد مالی، سرمایه‌گذار را با ابعاد مختلف فیلم شما آشنا می‌کند و یک تصویر درست درباره آینده مالی فیلم‌تان نشان می‌دهد.

هفت/عکس‌ها به کمک شما می‌آیند
نکته هفتم درواقع تکمیل‌کننده نکته قبلی است. وقتی درباره پول می‌نویسید سعی کنید از تصاویر زیاد استفاده کنید. عکس و گرافیک به شما کمک می‌کند سرمایه‌گذار را تحت‌تاثیر قرار دهید. به‌هرحال باید بپذیرید که سینما زبان تصویر است و وقتی قرار است شما در این حوزه فعالیت کنید، باید به سبک اهالی سینما رفتار کنید. اگر این نکته را رعایت کنید، من به شما قول خواهم داد احتمال پذیرش فیلم‌تان بیشتر ‌شود.

هشت/ داستان فیلم مهم است
نکته هشتم را خیلی خلاصه می‌گویم! محتوای فیلم‌تان را بنویسید. کمی از داستان بگویید و سعی کنید در داستان‌گویی حس تعلیق ایجاد کنید.

نه/ اطلاعات تماس فراموش نشود
نکته نهم مربوط به نکات فنی فیلم می‌شود. شما باید فرمت فیلم خود، مدت زمان فیلم و حتما زمان تحویل پروژه را بیان کنید. خیلی از سرمایه‌گذارها ممکن است برای جشنواره خاصی روی فیلم شما حساب کنند، پس باید زمان تحویل پروژه را بدانند و با این آگاهی درباره فیلم شما نظر بدهند، ضمن این‌که نوشتن اطلاعات تماس را فراموش نکنید. باورکردنی نیست اما پروپوزال‌های زیادی به دست ما می‌رسند که هیچ اطلاعات تماسی ندارند و حتی یک ایمیل هم در آن‌ها نوشته نشده است. این موضوع را خیلی جدی بگیرید.

ده/  دوستان‌تان را در پروپوزال شریک کنید
و نکته پایانی که شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد، اهمیت فوق‌العاده ویژه‌ای دارد، درباره بلندخواندن آن چیزی است که نوشته‌اید. درواقع بعد از این‌که تمام این نکات را رعایت کردید و یک ارایه خوب نوشتید، آن را بلندبلند برای خودتان، بعد برای دوستان‌تان، سپس برای یک نفر که در دنیای مستند فعالیت می‌کند و در نهایت برای مادربزرگ‌تان بخوانید! من خودم هم همیشه این کار را انجام می‌دهم. دوستان مختلفی دارم که وقتی پروپوزالم را برای‌شان می‌خوانم، واکنش‌های متفاوتی دریافت می‌کنم. نکته دهم را جدی بگیرید و به‌راحتی از آن عبور نکنید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها