گفت‌وگوی اختصاصی با کارلوس آرملا، برنده شیر طلایی بهترین فیلم کوتاه جشنواره ونیز

گفت‌وگوی اختصاصی با کارلوس آرملا، برنده شیر طلایی بهترین فیلم کوتاه جشنواره ونیز

مرجان ریاحی: کارلوس آرملا، فیلمساز 30 ساله مکزیکی به تازگی شیر طلایی بهترین فیلم کوتاه شصت و پنجمین جشنواره ونیز را برای فیلم زمین و نان به دست آورده است. او که متولد مکزیکو سیتی است؛ در «مرکز آموزش فیلمسازی» مکزیک آموزش دیده و سپس به «مدرسه فیلم لندن» رفته است. از نکات جالب کارنامه فیلمسازی وی، همکاری با الخاندرو گونزالس ایناریتو در فیلم بابل است. آرملا اکنون به عنوان سازنده فیلم‌های تبلیغاتی فعالیت می‌کند و به زودی نخستین فیلم بلند خود را کارگردانی خواهد کرد. کارلوس آرملا در این گفت‌وگو درباره تجربه‌ و دیدگاه‌هایش نسبت به فیلم کوتاه و مستند و وضعیت سینما در مکزیک صحبت می‌کند.
گفت‌وگو با ناصر باکیده دبیرکل اتحادیه فیلمسازان کشورهای مسلمان و مدیرعامل سینمای جوان

گفت‌وگو با ناصر باکیده دبیرکل اتحادیه فیلمسازان کشورهای مسلمان و مدیرعامل سینمای جوان

نخستین اجلاس «اتحادیه فیلمسازان کوتاه کشورهای مسلمان» با حمایت «انجمن سینمای جوانان ایران» شهریورماه سال گذشته در تهران برگزار شد. در یک سال گذشته اتحادیه برنامه‌های مختلفی را پیش برده و ۱۰ کشور عضو آن به ۲۵ کشور عضو ارتقا پیدا کرده است. ناصر باکیده دبیرکل اتحادیه و مدیرعامل سینمای جوان در این گفت‌وگو از فعالیت‌های مختلف اتحادیه طی سال گذشته و برگزاری بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران می‌گوید.
گفت‌وگو با پدرو سوتو، دبیر جشنواره فیلم‌های ترسناک لیسبون «متل ایکس»

گفت‌وگو با پدرو سوتو، دبیر جشنواره فیلم‌های ترسناک لیسبون «متل ایکس»

با «پدرو سوتو» در ششمین جشنواره فیلم‌های کوتاه «فیکه» پرتغال آشنا شدم. او به همراه دوستانش نخستین جشنواره فیلم‌های ترسناک لیسبون «متل ایکس» را در پرتغال تاسیس کرده است. آنها از سال 2003 «کلوب فیلم‌های ترسناک لیسبون» CTLX را تاسیس و فیلم‌های ژانر وحشت را برای علاقه‌مندان به نمایش گذاشته‌اند و حالا تصمیم گرفته‌اند؛ لذت دیدن فیلم‌های ترسناک را با آدم‌های بیشتری در دنیا تقسیم کنند و به وجود آمدن «متل ایکس» نتیجه این تصمیم است. آنها سینما را برای سینما می‌خواهند و امیدوارند عاشقان سینمای وحشت را به پرتغال آفتابی بکشانند. امسال دومین دوره جشنواره فیلم‌های ترسناک لیسبون «متل ایکس» با حمایت خبری «پایگاه خبری فیلم کوتاه» از 13 تا 17 شهریورماه در لیسبون برگزار و دو فیلم کوتاه ایرانی نیز در این جشنواره به نمایش درخواهند آمد.
گفت‌وگو با «مجتبی میرتهماسب» رئیس انجمن مستندسازان سینمای ایران

گفت‌وگو با «مجتبی میرتهماسب» رئیس انجمن مستندسازان سینمای ایران

صحبت از مهجور بودن سینمای مستند؛ حرف تازه‌ای نیست. بسیارند و بی‌شمار، بزرگانی که در راه صیانت این سینما مو سپید کرده‌اند. «انجمن مستندسازان» از سال ۱۳۷۶ به عنوان تنها صنف شاخه مستند در خانه سینما تاسیس شد و البته پس از آن «انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند». برای تمام دوستداران و فعالان این عرصه باعث خوشحالی است که «انجمن مستندسازان» این‌ سال‌ها چنان حرفه‌ای در این حیطه فعال بوده که دو سال پیاپی عنوان «صنف برتر» خانه سینما را به خود اختصاص داده است. 11 شهریورماه دومین جشن مستقل سینمای مستند در مرکز فرهنگی هنری آسمان برگزار می‌شود. «مجتبی میرتهماسب» رئیس انجمن، در این گفت‌وگو از فعالیت‌های مختلف صنف و برگزاری جشن مستقل سینمای مستند می‌گوید.
آرشیو
آخرین خبرها